Кількість харчових отруєнь різного походження різко збільшується в період спекотної погоди, коли завдяки підвищеній температурі повітря утворюються ідеальні умови для розмноження багатьох збудників кишкових інфекцій. Тому, окрім того, що винуватцями токсикоінфекції є бактерії та токсини, провокаторами захворювання також вважаються конкретні види їжі. Отруєння продуктами харчування найчастіше відбувається через споживання неякісних, брудних, зіпсованих страв.
БУДЬТЕ ПИЛЬНИМИ, КУПУЮЧИ ПРОДУКТИ І ЗБЕРІГАЮЧИ ЇХ
Щоб уникнути отруєння, в таку спеку найперше треба слідкувати за продуктами, які купуєте. Це стосується особливо напівфабрикатів і готових продуктів харчування, що потребують зберігання при низьких температурах, – м’яса, фаршу, ковбас, сосисок, кров’янки, молочних продуктів, готових салатів, заправлених сметаною, майонезом, кондитерських виробів. Подбайте, щоб довго не перебували під впливом тепла. Треба так спланувати свій маршрут, щоб продукти, які швидко псуються, купувати в останню чергу і швидко класти в термосумку або прикривати сонце відштовхуючим килимком. Адже деякі, крім високої температури, псуються ще й від прямого сонячного світла, скажімо, мінеральна вода, молочні продукти в пластикових пляшках.
При кімнатній температурі, до 26–27 градусів, продукти не повин ні знаходитися більше 2-х годин. Це стосується і приготованих страв – перших, других. Їх треба одразу або з’їсти, або сховати в холодильник, або викинути. В холодильнику бажано мати термометр. 2–4 градуси – ось оптимальна температура для зберігання, а не 7–8, якою вона часто є у наших холодильниках. Це вже порушення правил зберігання. У холодильнику теж не тримайте продукти довго.
ДО М’ЯСА Й РИБИ – ОСОБЛИВІ ВИМОГИ
Є окремі вимоги для приготування сирого м’яса й риби. Продукти треба ретельно мити, а також руки після роботи з ними, обробляти поверхні, на які кладете, до і після приготування. Стежте, аби в приміщенні не було мух. Кухня має бути безпечною зоною, а не джерелом отруєнь. Просмажене м’ясо у спеку рекомендовано додатково пропікати ще в духовці. Адже коли смажите на сковорідці котлети, температура всередині них може не досягати 60 градусів.
Треба бути також дуже обережними з виготовленням домашніх консервів із м’яса, приміром, тушонки. Необхідно чітко витримувати технологію, що в домашніх умовах дуже складно. Тому краще все ж таки зберігати м’ясо замороженим. Небезпека полягає і в тому, що на смак можна не відчути, що м’ясо зіпсоване. Якщо приготовлене простояло пів дня у спеку на кухні, його можна вже викидати.
В’ялена саморобна риба теж спричиняє тяжкі отруєння. Купувати її небезпечно. При приготуванні вдома рибу треба добре почистити, особливо ретельно – слиз, плівки і кров.
ОЗНАКИ ХВОРОБИ
Гострі симптоми харчового отруєння розвиваються за короткий проміжок часу. Головний показник – масовість ураження, тобто симптоми отруєння є у всіх, хто споживав продукт. Також отруєння супроводжується високою температурою, зниженням або відсутністю апетиту, загальною слабкістю, діареєю, болем і здуттям живота, нудотою і блювотою, запамороченням, низьким тиском, прискореним серцебиттям.
НЕГАЙНО ВИКЛИКАЙТЕ ЛІКАРЯ!
Якщо погіршилося самопочуття, то в першу чергу треба звернутися до сімейного лікаря, особливо якщо отруєння отримала дитина до 3 років, вагітна жінка та людина літнього віку. Якщо випорожнення триває понад 10 разів на добу з домішками крові, температура тіла різко підскочила до 40 градусів, є постійна блювота, лихоманка, сильна наростаюча слабкість і загальне зневоднення організму (сухість слизових, зниження вироблення сечі, зниження маси тіла), або ж отруєння виникло після споживання отруйних грибів і рослин – не варто відкладати дзвінок до «швидкої допомоги», адже це може вартувати вам життя.
Якщо симптоми менш виражені, все одно викликайте лікаря додому або по телефону поясніть свій стан. Лише фахівець може поставити правильний діагноз. Симптоми отруєння можуть збігатися з симптомами гострих респіраторних захворювань, інсульту або гастроентерологічних хвороб. Схожі ознаки можуть також бути при гострому апендициті.
ПЕРША ДОПОМОГА
– Якщо симптоми легкі, то перше, що необхідно зробити, – негайно промити шлунок чистою водою. Випити багато рідини та викликати блювоту. Таку процедуру необхідно повторити кілька разів, поки зі шлунка не почне виходити вода без домішок продуктів харчування.
– Далі необхідно прийняти сорбенти, які допоможуть вивести з організму отруйні речовини.
– Якщо вдалося промити шлунок і вам стає краще – важливо відновити водно-сольовий баланс в організмі та простежити за нормалізацією роботи шлунково-кишкового тракту. Адже під час отруєння відбувається зневоднення організму, і людина втрачає багато мікроелементів. Тому поки чекаєте лікаря, багато пийте, додаючи на склянку води дрібку солі або 1–2 чайні ложки цукру. Добре, коли вдома є регідрон. Його треба розчинити і пити за інструкцією.
– Дотримуйтеся легкої дієти: не слід споживати продукти, які можуть подразнювати стінки шлунка (кислої, гострої, смаженої, жирної їжі, фруктів і овочів). Добре впливає на шлунок варена їжа, особливо водяний відвар рису, сухарі з чаєм. Можна вживати не дуже міцний чорний теплий чай із цукром або цукром і дрібкою солі.
– Якщо висока температура, можна прийняти жарознижувальний засіб.
– Бути в стані спокою, щоб не напружувати організм.
– Якщо після цього вам не полегшало – негайно звертайтеся до свого лікаря або викликайте «швидку допомогу».
ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА
У жодному випадку не приймайте протиблювотних або протидіарейних препаратів, адже саме блювота і пронос є захисними механізмами організму і найкраще допомагають швидко вивести токсини. Важливо під час отруєння для промивання шлунка пити лише звичайну воду, жодних соків, чаїв та інших напоїв.
Якщо отруєння супроводжується сильним болем у животі – не можна приймати анальгетики чи антибіотики без консультації лікаря.
Отто СТОЙКА, заступник начальника відділу медичної статистики та аналітики Київського міського центру громадського здоров’я, кандидат медичних наук.
Більше інформації про харчові отруєння читайте на сторінці Міського центру громадського здоров’я в м. Київ у Facebook.