Грибок любить вологе та тепле середовище, тому частіше поширюється контактним шляхом у місцях загального користування, де люди ходять босоніж (підлога, килими, громадські роздягальні та душові), а також через предмети побуту – загальне взуття, рушники, шкарпетки, манікюрні ножиці.
ГРУПА РИЗИКУ
У групі ризику можуть бути люди з порушеним кровообігом, судинними захворюваннями – варикозне розширення вен, венозна недостатність, хворі на цукровий діабет, ожиріння, гіпотиреоз. Мікроушкодження шкіри та тісне взуття також збільшують ризик заразитися грибком.
Найчастіше потерпають люди похилого віку, яким стає важко дотримуватися гігієни ніг. Нігті в них відростають повільно, тому збільшується ймовірність потрапляння грибкової інфекції. Чоловіки хворіють на грибок частіше за жінок з тієї самої причини. Адже жінки більш ретельно доглядають за собою. А ще чоловіки більше ходять у взутті, яке погано «дихає», наприклад, гумових чоботях. Захворіти можуть і військові, котрі змушені тривалий час ходити в закритому взутті.
ОЗНАКИ
Грибок уражує та руйнує нігтьову пластину, після вкорінення поширюється далі. Перші ознаки зараження відчутні, коли ноги починають пітніти і з’являється неприємний запах. До симптомів відносять також помутніння та зміну кольору нігтьової пластини, яка жовтіє і з часом набуває коричневого відтінку. Потім ніготь стає ламким, відбувається розшарування та потовщення, або навпаки, розм’якшення і витончення. Може виникнути увігнутість, інші деформації у вигляді ямок, борозен.
ЛІКУВАННЯ
За перших проявів слід звернутися до дерматолога, який візьме зішкріб на різновид грибка. На початковому етапі захворювання можна застосовувати зовнішні препарати (Цикложен, Аморолфін, Нафтифін) у вигляді мазей, лаків, кремів. Але робити це потрібно досить тривалий період, від кількох місяців до року. Таке лікування малоефективне й не матиме бажаного результату, якщо грибок уже потрапив усередину організму. На більш запущених стадіях захворювання зовнішні засоби слід застосовувати в поєднанні з високоефективними системними препаратами. Такими вважають таблетовані ліки з найвищим ступенем доведеної ефективності – Тербінафін, Ітраконазол, що визнані в усьому світі.
Щоб зупинити глибоке проникнення грибка і вбити його, їх приймають внутрішньо протягом 6 тижнів і більше. Грибок, харчуючись клітинами та виділеннями шкіри й нігтя, з’їсть «отруту» і загине. За цей період весь ніготь встигне замінитись. Але слід мати на увазі, що протигрибкові препарати мають побічні ефекти.
ПРОФІЛАКТИКА
Починаючи лікування, потрібно максимально видалити уражену частину, а надалі вчасно стригти нігті, щоб грибок не встиг прижитися. Важливо носити взуття за сезоном і часто міняти, просушувати його, особливо влітку. Адже ультрафіолет є згубним для грибка. Добре також користуватися ультрафіолетовими сушарками.
Потрібно дотримуватися гігієни: часто міняти шкарпетки, мити ноги двічі на день, ретельно їх витирати, особливо між пальцями, використовуючи індивідуальний рушник.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.