Назва хвороби гастрит походить від грецьких слів gastroos — шлунок та itis — запалення. У здорової людини слизова оболонка шлунка дуже міцна. Вона витримує постійний вплив кислого шлункового соку, який розчиняє їжу, і захищає внутрішні стінки шлунка від шкідливих впливів. Але коли слизова перестає справлятися зі своїми обов’язками, з’являється гастрит.
ПРИЧИНИ ЗАХВОРЮВАННЯ
Гастрит — це запальний процес слизової оболонки шлунка. З різних причин слизова витончується, на ній виникають запалення, які й призводять до захворювання. Гастрит провокує неправильне харчування з переважанням у раціоні жирної та смаженої їжі, спадкова схильність, зловживання алкоголем, вдихання токсичних парів. Також спричинити хворобу можуть хронічний стрес, постійне недосипання і важка
фізична праця.
Найпоширенішою причиною є інфекція Helicobacter pylori, яка оселяється в кислому середовищі шлункового соку і дуже агресивно впливає на стінки шлунка. Вона не боїться цього середовища й чудово там почувається. Заразитися можна від інфікованої людини контактним шляхом через поцілунки, ложки, чашки, тобто через слину. Можна вилікуватися від цієї інфекції, а потім знову заразитися.
ПЕРШІ СИГНАЛИ
Основними симптомами гастриту є печія (печіння за грудиною), відрижка повітрям або кислим, відчуття кислоти в роті, може бути блювота й нудота. Гастрит характеризується болями у верхній половині живота, в лівій його частині, в ділянці підребер’я — там, де знаходиться шлунок. Це може відбуватися ближче до вечора або вночі. Болі можуть бути пов’язані з нервовим перенапруженням. Якщо біль виникає в шлунку за 10—15 хвилин після їжі, то це гастрит, а якщо хвилин за 40 — це запалення дванадцятипалої кишки. Коли трохи поїли, він минає. Взагалі, будь-який біль у верхній половині живота завжди повинен налаштувати на те, що потрібно пройти обстеження в гастроентеролога, щоб визначити діагноз. Біль може сигналізувати про гастрит, дуоденіт, гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (це такий діагноз, який клінічно характеризується закиданням кислоти в стравохід, від чого буває печія).
ЯКІ ВИДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТРЕБА ПРОЙТИ
Щоб визначити, є у вас гастрит чи ні, за міжнародними протоколами потрібно зробити загальний аналіз крові, фіброгастродуоденоскопію, тест на Helicobacter pylori, УЗД органів черевної порожнини. Гастроскопія — це процедура, яка дозволяє оглянути шлунок і стравохід за допомогою зонда, що являє собою спеціальну оптичну трубку з відеокамерою (ендоскопом). Пацієнт приходить натщесерце до ендоскопіста, ковтає зонд, і лікар дивиться на екрані, в якому стані слизова. У всьому світі цю процедуру роблять у стані медикаментозного сну, у нас зараз теж багато приватних клінік роблять її під рауш наркозом протягом 30—40 хв. Є дуже сміливі пацієнти, які відмовляються від наркозу. Їм вводять лідокаїн і проводять процедуру протягом 2—3 хв.
Чому ми завжди рекомендуємо зробити гастроскопію, особливо чоловікам після 40, або коли в пацієнта є температура? Тому що ми боїмося пропустити рак. Гастрит, ерозія, виразка шлунка, рак — це ланки одного ланцюжка. Тому гастрит, як початкову його ланку, потрібно обов’язково лікувати, щоб попередити більш небезпечні захворювання. А для лікування і виразки, і гастриту, і ерозії — застосовується одна й та сама група препаратів.
ПОЗБУТИСЯ НЕДУГИ
У першу чергу рекомендують дієту — дієтичний стіл №1 на 7 днів. Дієта передбачає часте харчування невеликими порціями 5—6 разів на день із мінімальною кількістю солі. У цей час потрібно уникати свіжої та грубої клітковини, жирного, смаженого. Особливо не рекомендується їсти свіжі капусту, огірки, помідори, цибулю, часник, а також борщ із томатом, соки-фреші, тверді сорти сирів, ковбасу. Не можна їсти холодні та гарячі страви. Віддавати перевагу потрібно стравам, приготованим на парі, тушкованим або відвареним. Готувати м’ясо краще ніжних сортів у вигляді тефтелей і фрикадельок.
Із препаратів призначають спазмолітики, які усувають біль, та інгібітори протонної помпи — препарати, що пригнічують зайве вироблення кислоти парієтальними клітинами, які відповідають за те, щоб ця кислота не роз’їдала слизову. Це основна група препаратів.
Також застосовують для лікування групу препаратів вісмута. Це обволікуючі гелі, які вистилають тонку плівку на шлунку та дванадцятипалій кишці й тим самим запобігають пошкодженню слизової.
Якщо є інфекція Helicobacter pylori, то призначаємо два антибіотики. Тому що ця бактерія знищується тільки ними. Щоб антибіотики не вбили хорошу мікрофлору, призначаємо про-
біотики. Оскільки будь-який антибіотик має властивість спричиняти таке побічне явище, як діарея.
ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ПИЙТЕ МІНЕРАЛЬНУ ВОДУ
Найголовніше, аби не повторилося загострення, потрібно вживати профілактичні заходи. Я всім рекомендую їздити на курорти не менш ніж на 2—3 тижні й пити мінеральну воду в Миргороді, Моршині, Трускавці раз на рік. Вода зміцнює захисний слизовий шар, який вистилає шлунок і дванадцятипалу кишку. Навіть якщо ми з’їмо щось не те, слиз на стінках шлунка перешкоджатиме його пошкодженню.
Олена ХМАРСЬКА, лікар-гастроентеролог першої категорії клініки «Медична допомога».