Дехто воліє купувати цибулю-сіянку безпосередньо перед посадкою. Однак у тому, щоб придбати її раніше, є свої переваги. Адже не в сезон вона може коштувати дешевше, та головне – точно знатимете, що зберігали її правильно, що позитивно позначиться на майбутньому врожаї.
Зберігати сіянку можна двома шляхами: у теплі та в холоді. Тримають її в ящиках, сітках, мішках, лотках з-під яєць, у старих панчохах, кошиках, насипом. Шар цибулі має бути не більше 15–20 см. Адже важливо, щоб цибулинки добре вентилювались. Сітки можна підвішувати. Якщо зберігаєте в мішках, не зав’язуйте. Застійне повітря та висока вологість можуть спричинити загнивання цибулин. Вологість при зберіганні має коливатись у межах 50–70 відсотків.
Теплий спосіб. Підійде тим, у кого немає погребу чи іншого холодного приміщення. Адже сіянку можна зберігати навіть за кімнатних умов, при температурі 15–24 градуси (але не вище). Важлива також вентиляція і невисока вологість. Однак біля опалювальних приладів зберігати теж не
слід, бо може всохнути.
Холодний. За такого способу цибулини зберігаються краще. Сіянку тримають при температурі 1–4 градуси. Якщо обираєте холодний спосіб, перед посадкою цибулини потрібно буде обов’язково прогріти. Якщо цим знехтувати, почнуть стрілкувати, а це негативно позначиться на врожайності. Сіянка діаметром до 1 см до стрілкування не схильна. Однак часто висихає. Для кращого зберігання її пересипають крейдою (200 г на 10 кг цибулі). Хорошим варіантом буде тримання насіннєвого матеріалу в холодильнику.
Якщо зберігати сіянку при температурі 5–15 градусів, та ще й за високої вологості, вона загниє або проросте. Отож обирайте теплий чи холодний спосіб.
Комбінований вважається ідеальним, хоча й більш трудозатратним способом. Після просушування сіянку тримають у теплі, при 18–20 градусах. Із настанням перших морозів поміщають у холод (1–3 градуси). А
з настанням тепла переносять знову в тепло. Підвищують температуру поступово, до 24 градусів.
Перед посадкою, незалежно від способу зберігання, сіянку прогрівають при 35 градусах протягом 3–5 днів. Стан цибулин протягом зберігання регулярно перевіряють.
Існує ще один спосіб – підзимова посадка.
Важливе й правильне збирання
Аби сіянка добре зберігалась узимку, її важливо вчасно зібрати. Про готовність до збирання сигналізує пожовтіння надземної частини та її пригинання до землі. Якщо залишити на грядці довше, у цибулинок почнуть відростати корінці, листя, а на це витрачатимуться поживні речовини.
Тривалість зберігання також залежить від сорту. Краще зберігаються сорти з жовто-золотистим забарвленням, ніж білі або червоні. Досвідчені городники також рекомендують за 3–4 тижні до збирання врожаю припинити поливи. Збирають у суху теплу погоду. Перед закладанням на зберігання добре просушують при температурі до 35 градусів протягом 3–5 днів. Далі цибулинки ретельно оглядають. Відбирають лише цілі та здорові, щільні, з гладенькою поверхнею, сухим хвостиком. У чому перевага сіянки перед цибулею, вирощеною з насіння? Вона швидше розвивається, достигає раніше та дає врожай навіть у посуху.
Сортуємо на фракції
Сіянка буває дрібною (до 1,5 см), середньою (до 2,5 см) та крупною (до 4 см). Крупна найбільше схильна до стрілкування, тому її частіше використовують на перо. Для отримання хороших врожаїв найчастіше використовують цибулинки середньої фракції.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.