Кожному траплялося подряпати або вколоти палець. Якщо у вас все гаразд з імунітетом, то ранка загоїться сама собою, але якщо організм ослаблений або на ушкоджену шкіру потрапить інфекція, то незабаром на цьому місці виникне хворобливий нарив –– панарицій. «Порадниця» з’ясувала, якими симптомами проявляється запалення та як його можна вилікувати.
УСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ПОДРЯПИНИ
— Панарицій — це гострий гнійний запальний процес у м’яких тканинах пальців рук або рідше — ніг, — розповідає хірург денного стаціонару дніпровської міської лікарні №9 Володимир ЦИПКО. — Як показує практика, найчастіше страждають великий, вказівний або безіменний палець правої руки. Зазвичай виникненню нариву передують дрібні проникаючі травми м’яких тканин: садна, подряпини, порізи, скалки, що не були вчасно оброблені антисептиком. У результаті в ранку потрапляють гноєтворні мікроби (найчастіше це стафілокок, рідше — стрептокок, кишкова паличка) й розвивається запалення.
Розрізняють поверхневий та глибокий панариції. Перший може бути шкірним, навколонігтьовим і піднігтьовим. Глибокий — розділяється на підшкірний, сухожильний, суглобовий та кістковий (непоширені й важкі форми).
Від панарицію страждають як дорослі, так і діти, котрі часто отримують мікротравми, граючись на вулиці.
ТРИВОЖНІ СИМПТОМИ
За словами лікаря, на симптоматику безпосередньо впливає форма панарицію, але є й загальні характерні ознаки. На початковій стадії це слабкий набряк, легкі хворобливі відчуття, невелике почервоніння. Далі всі ці прояви посилюються, біль стає інтенсивним, пульсуючим, а рухливість пальця — обмеженою. Шкіра в місці запалення набуває синюшного відтінку.
На тлі гострого запального процесу й формування гнійного вогнища також може виникнути підвищення температури тіла, загальна слабкість, озноб, безсоння, головний біль.
У цілому тяжкість захворювання та швидкість поширення інфекції багато в чому залежать від імунітету й загального фізичного стану людини. До факторів ризику розвитку панарицію відносять наявність цукрового діабету, дефіцит вітамінів в організмі, часті травми шкіри рук і ніг (наприклад, на виробництві).
ЩО РОБИТИ
— Якщо у вас на пальці утворився хворобливий нарив, необхідно звернутися до хірурга, — переконливо рекомендує Володимир Ципко. — Зазвичай лікар ставить діагноз на підставі клінічних симптомів захворювання. Лише при підозрі на кістковий чи суглобовий панарицій призначають рентгенографію.
Лікування, як правило, полягає в розтині місця запалення й очищенні гнійної пазухи для запобігання подальшого поширення інфекції. Операція проводиться під місцевою анестезією. Щоб рана швидше загоювалася, рекомендується курс місцевої та загальної антибактеріальної терапії.
На початковій стадії запалення іноді вдається обійтися й без оперативного втручання: призначають фізіотерапевтичні процедури (дарсонваль, УВЧ-терапію, електрофорез), компреси та пов’язки з лікарськими препаратами, ванночки з содою й сіллю.
Багато пацієнтів намагаються вилікувати нарив у домашніх умовах народними засобами. Але лікарі проти самолікування, тому що нагноєння розвивається досить швидко й може піти вглиб тканин, зачепивши сухожилля, кістки й суглоб. Це може призвести до значної або повної втрати функції пальця, а в найважчих випадках — навіть до його ампутації.
ОБЕРЕЖНО, УСКЛАДНЕННЯ!
Якщо панарицій не лікувати, він небезпечний такими грізними ускладненнями, як запалення лімфатичних вузлів, остеомієліт (ураження кістки), флегмона кисті (запалення глибоких тканин), сепсис (зараження крові).
ПРОФІЛАКТИКА
Щоб попередити виникнення наривів, лікар радить частіше мити руки й ретельно дезінфікувати антисептиком навіть незначні подряпини та садна. До цілковитого загоєння ранок варто заклеювати їх пластиром.
Також будьте особливо обережні під час процедур манікюру й педикюру, якщо робите їх самостійно. Якщо ж відвідуєте салон — ходіть тільки до перевіреного майстра й просіть обробляти інструменти при вас; не допускайте вростання нігтів.
Обов’язково користуйтеся спеціальними рукавичками при обробці риби та м’яса, під час прибирання, ремонту й дачних робіт. Протягом дня та на ніч зволожуйте руки кремом, щоб уникнути сильного пересихання шкіри та кутикули.
ДОПОМОЖЕ СОДОВА ВАННОЧКА
За перших симптомів запалення пальця на руці можуть допомогти ванночки з содою. У чашці помірно гарячої води розчиніть 2 ч.л. соди й тримайте в цьому розчині запалений палець 10–15 хв., після чого витріть його насухо. Повторюйте процедуру 3–4 рази на день до поліпшення самопочуття.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.