Мрію завести цесарок, бо чув, що їхні яйця та м’ясо дуже корисні й смачні, а в мене четверо внуків. Прошу детальніше розповісти про птицю.
Василь ПЕТРУК. Запорізька обл.
Слово «цесарка» пішло від «цесар», тобто цар. Можливо, таку назву птиця отримала за зовнішню красу, а можливо, й за смак м’яса: ніжне й соковите, не жирне, нагадує борову дичину (диких фазанів, куріпок), легко засвоюється. Вихід м’яса зазвичай на 15 відсотків більший, ніж у курей. Тож якщо плануєте завести цесарок, матимете подвійну вигоду: і м’ясо, і яйця.
За рік цесарка несе 60–100 яєць вагою 40–45 г з дуже міцною шкаралупою, що сприяє їх кращому зберіганню. Так, навіть при кімнатній температурі вони можуть зберігатись досить довго, а в холодильнику при температурі +3-10 градусів — до півроку. Яйця грушоподібної форми, шершаві, жовтувато-бурого кольору. Дуже смачні, не містять алергенів.
Ідеально підходять для дієтичного харчування. Мають високий вміст провітаміну А, а також D, E, B, PP, містять кальцій, фосфор, залізо, калій. Загалом вітамінів удвічі більше, аніж у курячих.
Вживання яєць цесарок сприяє швидкому одужанню та відновленню сил після хвороб. Дуже корисні й для дітей, адже містять велику кількість вітамінів і поліпшують імунітет. А значний вміст вітаміну А сприяє зміцненню кісток у малечі. Вітамін Е уповільнює старіння. Вітамін D важливий для засвоєння кальцію. Вітамінно-мінеральний склад яєць цесарок чинить позитивний вплив на організм вагітних. Показані вони і для жінок, які годують грудьми. Якщо людина страждає на малокрів’я, відчуває знесилення, стресове навантаження, має нервові, розлади шлунка — їй також рекомендується вживати яйця цесарок.
Використовують їх і в косметології. Завдяки високому вмісту амінокислот і каротиноїдів поліпшується стан нігтів, волосся та шкіри. Каротиноїди ще й важливі для зору. Дуже добре впливають на шкіру та волосся маски на основі яєць цесарки. У чоловіків сприятливо впливають на потенцію.
У кулінарії використовують так само, як і курячі: смажать, запікають, варять, додають у тісто. Через те, що мають значно товстішу шкаралупу, відварюють довше. Оптимальна норма для здорової людини — 2 яйця на день, для дітей — одне. Однак у деяких випадках може спостерігатись індивідуальна непереносимість цих яєць. Через високу концентрацію білка людям, які страждають на хвороби печінки та нирок, слід попередньо проконсультуватись із лікарем. Натомість за високий вміст білка їх цінують спортсмени та люди, котрі сидять на дієті. Шкаралупа яєць цесарок — цінне джерело кальцію, а також заліза, молібдену, кремнію, фосфору, цинку, сірки. Шкаралупу відварених яєць перемелюють до стану пудри та вживають по чайній ложці, запиваючи теплою водою, за сніданком.
До кормів цесарка невибаглива. Годують зерном (краще дробленим), сухим комбікормом, вологими розсипчастими мішанками, свіжою посіченою зеленню (злакові, люцерна, зелена цибуля), харчовими відходами. Добре поїдає відварену картоплю, огірки, гарбузи, кабачки.
Доросла цесарка важить 2–2,5 кг, але на м’ясо можна забивати вже у 2,5–3 місяці при живій масі 1,1–1,3 кг. Птиця легко витримує морози, проте боїться підвищеної вологості та протягів. Легко уживається з іншою домашньою птицею, стійка до хвороб. Цесарки зазвичай не висиджують яйця — їх підкладають під курку. Зважаючи на це, вдалим буде таке сусідство. Підходящою квочкою стане й індичка. Цесарка потребує простору для вигулу. Яйця любить нести будь-де у затишних місцях, по кущах, ігноруючи гнізда. Можливо, звичка їх ховати пов’язана з великою полохливістю птиці. Є у цесарок ще одна суттєва особливість: дуже голосно й різко кричать.
До речі! Вони добре знищують колорадських жуків.
Валентина ОМЕЛЯНЧУК.