Щороку, намилувавшись цвітінням тюльпанів і первоцвітів, ми згодом замислюємося, а чи можна не викопувати влітку цибулини? Давайте розбиратися.
ДРІБНОЦИБУЛИННІ ТА НАРЦИСИ
Ці квіти ростуть на одному місці без викопування 3–5 років. Лише потім їх викопують, ділять гнізда, цибулини сортують, обробляють від хвороб, трохи підсушують і розсаджують на нові, заздалегідь підготовлені місця. До осені їх не зберігають, оскільки в домашніх умовах складно підтримувати оптимальну температуру та вологість. Нарциси ще можна потримати з місяць, а, скажімо, проліски за цей час зсохнуться і навіть при хорошому догляді погано цвістимуть наступного року.
ТЮЛЬПАНИ
У них яскраво виражений період спокою, тому після того, як почне відмирати листя, цибулини викопують, очищають від землі, обробляють і просушують. Потім розкладають у сітчасті ящики та зберігають у темному приміщенні, що добре провітрюється, за температури плюс 17–20 градусів. Висаджують тюльпани у вересні, коли температура ґрунту опуститься до плюс 8 градусів.
Утім тюльпани старих сортів, особливо видові та ранні прості, вибачать вам небажання викопувати їх щороку, але більшість нових голландських сортів здрібнішають і зникнуть із вашого саду. Період спокою тюльпанам потрібен для того, щоб цибулини в оптимальних умовах підготувалися до цвітіння. У ґрунті створити певну вологість і температуру в середній смузі неможливо: то спека, то холод, то дощі, то посуха…До того ж у землі накопичуються і розвиваються інфекції, а першими жертвами стають саме найкрасивіші екземпляри.
Руслан ВЛАСЕНКО.