Нерідко стереотипи про діабет заважають пацієнтам адекватно сприйняти діагноз і дотримуватися лікування. Особливо це стосується людей дорослого віку. Тож у Національній службі здоров’я України нагадують і спростовують розповсюджені міфи щодо діабету.
1. Діабет може виникнути, якщо їсти забагато солодкого.
Цукор не спричиняє діабет. Однак його неконтрольоване споживання провокує ожиріння, що своєю чергою збільшує ризик розвитку діабету ІІ типу.
2. При цукровому діабеті треба дотримуватися спеціальної дієти.
Хворі на діабет мають дотримуватися принципів звичайного збалансованого харчування. Слідкувати, щоб у раціоні були присутні злаки, овочі, фрукти, зелень, нежирне м’ясо та риба, водночас обмежити споживання цукру, солі, фастфуду, снеків, напівфабрикатів.
3. При цукровому діабеті ІІ типу не призначають інсулін.
Якщо пацієнту не допомагають ліки та збалансоване харчування, то для порятунку життя й уникнення важких ускладнень лікар може призначити інсулінотерапію.
4. Жінкам із цукровим діабетом не бажано вагітніти і народжувати.
Сьогодні жінки з цукровим діабетом успішно планують вагітність, виношують і народжують здорових дітей. Важливо робити це під наглядом ендокринолога та гінеколога, дотримуватися їхніх призначень і рекомендацій, підтримувати оптимальний рівень глюкози в крові.
5. Хворим на діабет не можна їсти солодке.
Людям із цукровим діабетом потрібно контролювати споживання цукру, а не виключати його повністю зі свого раціону. Важливо дотримуватися збалансованого харчування та в розумних межах їсти солодке.
ПРОФІЛАКТИКА — ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ
Підвищення обізнаності про цукровий діабет допомагає запобігти ускладненням і своєчасно виявляти хворобу, наголошують у НСЗУ. Попередити цукровий діабет І типу неможливо. Знизити ризик розвитку діабету ІІ типу реально, якщо дотримуватися профілактики, яка полягає у веденні здорового способу життя.
- Регулярні фізичні навантаження. Допомагають позбутися зайвої ваги, знижують рівень цукру в крові, підвищують чутливість до інсуліну.
- Збалансоване харчування. Обирати тип харчування для профілактики або при діабеті бажано разом із лікарем.
- Контроль маси тіла. Ожиріння чи надмірна вага підвищують ризик захворіти на діабет.
- Відмова від куріння та алкоголю.
- Своєчасне звернення по медичну допомогу.
- Погане самопочуття, різке погіршення стану або поява тривожних симптомів — привід звернутися до сімейного лікаря.