Чорний кмин, який ще називають нігела або чорнушка, — надзвичайно корисна рослина. Особливу цінність має її насіння та олія. Так, насіння містить понад 100 активних речовин: вітаміни A, E, F, групи B, залізо, фосфор, калій, кальцій, цинк, ненасичені та насичені жирні кислоти, зокрема омега-9 та омега-6, антиоксиданти, флавоноїди тощо. А ще в чорному кмині міститься цінний компонент тимохінон.
Він має потужну імуностимулюючу, антибактеріальну, противірусну, антиоксидантну, протизапальну, антисклеротичну дію, захищає клітини мозку та печінки, підвищує працездатність тощо.
Препарати чорного кмину мають сечо- та жовчогінний ефект, їх використовують при захворюваннях травної системи, зокрема рефлюксі, а також як відхаркувальний, болетамівний, протигрибковий і протиалергійний засіб. Тож чорний кмин рекомендують вживати для загального зміцнення організму, нервової системи, для профілактики серцево-судинних захворювань, активізації роботи печінки, при авітамінозі, застудах, а також здутті живота, гастритах, жовчнокам’яній хворобі, панкреатиті тощо. Олія чорного кмину ефективно діє проти грибка та кишкових паразитів. Однак чорний кмин має і протипоказання до вживання, зокрема вагітність, тож перед використанням препаратів слід проконсультуватись із лікарем.
ЯК ВЖИВАТИ
Насіння чорного кмину можна просто жувати (не більше 1—2 ч.л. на день), вживати у вигляді олії, відварів і настоїв, додавати до страв.
Настоянка: 15 г насіння розтерти на порошок та залити склянкою горілки. Настоювати в темному місці 14 днів, процідити та вживати по 1 ч.л. перед їдою.
У КУЛІНАРІЇ ТА КОСМЕТОЛОГІЇ
Чорний кмин особливо популярний в Індії та входить до складу багатьох сумішей спецій. Та й у нашій кухні зустрічається дедалі частіше, адже це універсальна та дуже корисна добавка. Його насіння додають у соління, маринади, соуси, кондитерські вироби, перші, овочеві та м’ясні страви, посипають гарніри. Олією заправляють салати, насіння додають до чаю для надання йому цілющих властивостей.
Олію чорного кмину також активно використовують у косметології. Вона захищає та заспокоює шкіру, сприяє її відновленню, а також зміцнює волосся.
У наших умовах виростити та отримати насіння чорного кмину досить просто, тож розкажемо про це детальніше в матеріалі про нігелу — рослину, насіння якої, власне, і називають чорним кмином.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.