Термін «набряк» означає скупчення зайвої рідини у тканинах організму, розповідає Людмила КОВАЛЕНКО, сімейний лікар Чернігівського ПМСД. Зазвичай набряк — це симптом тієї чи іншої патології. Рідина може накопичуватися у нижніх кінцівках чи легенях. Місце набряку допоможе лікарю діагностувати основне захворювання, яке спричиняє накопичення рідини.
Можливі причини такого стану
- Якщо ви занадто довго були нерухомі, сидячи чи стоячи.
- Через клапанну недостатність: найчастіше виникають набряки нижніх кінцівок. У венах ніг знаходяться клапани, які запобігають потраплянню крові в ноги під дією сили тяжіння. Через несправність клапана в стопах накопичується кров, яка має повертатися до серця. Це призводить до набряків і варикозного розширення вен.
- У зв’язку з деякими патологіями: захворюваннями печінки, нирок і щитоподібної залози, серцевою недостатністю, венозним тромбозом, цукровим діабетом.
- Як побічний ефект після прийому певних ліків, наприклад, для зниження кров’яного тиску чи полегшення болю.
- Унаслідок алергії, спричиненої укусами комах або контактом із алергеном.
- При травмах чи запаленнях.
- При вагітності.
- При неправильному харчуванні, наприклад, через надмірне споживання солі.
Із метою діагностики, перш за все, необхідно звернутися до сімейного лікаря, який проведе обстеження, а потім направить на консультацію до фахівця. Оскільки набряки не є самостійним захворюванням, а лише симптомом певної патології, з великою ймовірністю знадобляться лабораторні дослідження, зокрема аналіз крові, ЕКГ, загальний аналіз сечі, рентгенівський знімок. Список досліджень може розширюватись після візиту до фахівця.
Лікується набряк залежно від захворювання, що його спричинило. Проте є
Загальні рекомендації
- Пийте менше рідини — максимум 1,5 л на день.
- Не вживайте продукти з підвищеним вмістом солі — на добу допускається трохи більше 1–1,5 г.
- При алергії рекомендується прийняти антигістамінні препарати та звернутися по допомогу, якщо набряк спричиняє проблеми з диханням.
Якщо набряк розвивається через проблеми з нирками, проводиться лікування основного захворювання. Нефролог може призначити антибіотики, гормональні чи протизапальні препарати. Якщо йдеться про серцево-судинні патології, також важливо проконсультуватися з кардіологом, який підбере відповідний метод лікування.
Набряк не такий нешкідливий, як здається на перший погляд. Він може призвести до дуже неприємних наслідків у вигляді відшарування сітківки ока або судом, а також серйозніших проблем зі здоров’ям, наприклад, інсульту. Не рекомендується ігнорувати цю проблему, і за появи перших симптомів одразу звертатися до лікаря.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.