Трапляється, в другій половині літа у вишні раптом починають в’янути та всихати гілки. Буквально за кілька днів можна втратити все дерево чи частину крони. Винен у такій його стрімкій загибелі грибок – моніліоз. Особливо сильно він уражує дерева в роки з м’якою зимою та дощовим літом.
Зустрічається моніліоз і на інших кісточкових, наприклад, абрикосі та черешні. Але там він починається з усихання верхівок і вкрай рідко закінчується загибеллю цілого дерева або гілки. На вишні все відбувається набагато швидше та серйозніше.
Щоб урятувати дерево, треба якнайшвидше вирізати всі уражені пагони та гілки із захопленням 5–10 см здорової частини. А решту – обприскати Хорусом. За два тижні обробку треба повторити. Є й інші причини всихання вишні.
РАННІЙ ЛИСТОПАД
Передчасний листопад – одна з ознак кокомікозу (небезпечної хвороби кісточкових культур). Пагони не визрівають, втративши листя, і вимерзають узимку. Рятують дерева на самому початку листопаду, обробляючи Ридомілом, Оксихомом або іншими препаратами, що містять мідь. Двох-трьох обприскувань цілком достатньо, щоб уникнути багатьох проблем.
КОРОЇД
Якщо гілки вкриваються камеддю, треба звернути увагу на кору. Напевне, на ній під камеддю є маленькі круглі дірочки. Це ознака роботи короїда. Він охоче розмножується на відмираючих деревах і гілках. Якщо дерево старе, то треба вже подумати про його заміну. Молоде ще можна врятувати, вирізуючи та спалюючи особливо рясно вкриті камеддю пагони. А на решті розпочніть полювання на короїда, набравши в шприц розчин препарату Бі-58 і впорскуючи його в кожний отвір. Якщо пройтися по гілках ретельно, то цілком можливо впоратися із цим шкідником, і деревця швидко затягнуть рани.
КОРІННЯ
Найгірший випадок, коли зненацька всихає відразу все дерево. Зазвичай причиною цього є підпрівання кореневої шийки. Врятувати такі дерева вже неможливо. Доведеться висаджувати заміну. Підпріває коренева шийка, коли саджанець вкоренили надто глибоко, або поливають дуже часто, чи замульчували пристовбурні кола надто товстим шаром гною. Вилікувати недугу не вдасться – можна лише їй запобігти. Наприклад, влаштувавши поливи по борознах, прокопаних по периферії крони.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.