Опадати листя персика може з кількох причин, однак найчастіше це явище спостерігається при такій поширеній грибковій хворобі, як кучерявість. Помітною вона стає ще навесні, коли прохолодно та волого, однак найбільшого розвитку досягає в середині літа. Сприяють розповсюдженню кучерявості загущеність крони дерева з поганою вентиляцією, щільні посадки, мікротріщини на гілках та стовбурі, які є воротами для грибкових інфекцій.
Першими уражуються молоді листочки. Листя викривляється і стає ніби гофрованим, кучерявим, здутим, значно збільшується у розмірі. Здуття незабаром стає блідо-жовтим, потім яскраво-червоним, далі – бурим. Згодом листя скручується, всихає та опадає. Пізніше на нижньому боці виникає воскоподібний білий наліт – спороношення гриба, збудника хвороби. Уражуються також пагони, а надалі й плоди. Інфіковані молоді пагони потовщуються, деформуються, можуть викривлятись, оголюються через опадання листя. Зав’язь на таких деревах може не достигати, а та, що достигає, має погіршені смакові властивості. Влітку, коли температура підніметься вище 26 градусів, а листя стане грубішим, вірогідність ураження знижується.
Найефективнішим способом боротьби з хворобою є своєчасне обрізування та видалення заражених пагонів до розпускання бруньок навесні або восени з подальшим їх знищенням. Восени збирають і спалюють опале листя. Рано навесні ефективними будуть обробки 3-відсотковим розчином бордоської суміші або 1-відсотковим мідним купоросом. Обробки не проводять у вітряну чи дощову погоду. Народні методи боротьби з кучерявістю, на жаль, є малоефективними.
Найбільш дієвими у боротьбі з грибком будуть обробки фунгіцидними препаратами (Скор, Хом, Хорус та інші). При подальшому розвитку хвороби обробку через 10–12 днів повторюють. Працюють лише в засобах індивідуального захисту.
У народі проти кучерявості персика використовують настій тютюну: 1 кг сушеного тютюну заливають 5 л окропу, настоюють 3 дні, проціджують і розбавляють водою 1:2. Хворі персики обприскують двічі з інтервалом 2 тижні. Якщо персик одужав, наступного року на ньому на третину зменшують кількість зав’язей, щоб дерево могло швидше відновитись після хвороби.
До речі! Важливо правильно підібрати місце під посадку персика. Ділянка має бути сонячна, без застою вологи. Поливають персики обережно, щоб не допустити перезволоження. Періодично проводять омолоджувальне обрізування. Намагайтесь обирати сорти, стійкі до кучерявості, однак таких не так вже й багато. Це, зокрема, Київський ранній, Пам’яті Родіонова, Редхейвен.
Слід зазначити, що листя персика може осипатись і за деяких інших хвороб, зокрема бактеріальної плямистості та вертицильозного в’янення. Але вони зустрічаються значно рідше.
Іван СИМАКОВ, садівник.