Нещодавно вчені дійшли висновку, що причиною такого стану є гормон орексин. Його рівень змінюється в організмі протягом доби, це пов’язано з чергуванням дня і ночі.
Коли збільшується вміст гормону в крові, людина відчуває приплив сил, здається, тепер вона може гори звернути. Але після ситного обіду виділяється гормон ситості – лептин, який гальмує вироблення орексину, ось і з’являється сонливість.
Для клітин головного мозку джерелом енергії є глюкоза. Коли вона потрапляє в організм у великій кількості, рівень цукру в крові спочатку піднімається, потім різко падає. Тому не дивуйтеся: якщо в обід ви з’їли їжу, багату на швидкі вуглеводи, випили солодкий чай або компот, то через деякий час тягне до сну.
Ще одна причина післяобідньої сонливості – недостатнє кровопостачання мозку. Отримавши порцію їжі, організм починає її перетравлювати. Кров припливає до шлунка, щоб розподілити поживні речовини по організму.
А оскільки кількість крові в організмі – величина постійна, то від інших органів, в тому числі й головного мозку, вона відливає. Крім того, включається в роботу парасимпатична частина нервової системи, яка відповідає за функції розслаблення м’язів, уповільнення серцебиття. Людина заспокоюється, підкрадається сонливість, їжа спокійно перетравлюється, насичуючи організм корисними речовинами.
Якщо сон після їжі трапляється іноді – це нормально, боротися з цим не потрібно. Краще за можливості прилягти відпочити. Але якщо післяобідня сонливість переслідує щодня, це може бути першим провісником діабету. Тоді потрібно переглянути раціон і терміново вживати заходів.