Капуста може уражуватись багатьма хворобами. Чимало з них проявляються лише під час зберігання. Причиною псування головок може бути також неправильний догляд при вирощуванні, порушення умов зберігання тощо. Розглянемо основні хвороби капусти, що проявляються під час її зберігання.
БІЛА ГНИЛЬ
Уражує багато овочевих рослин. Добре розвивається при пониженій температурі та підвищеній вологості. Перед збиранням урожаю на зовнішньому листі помітно слиз. Згодом тут розвивається білий ватоподібний наліт із чорними крапками. Уражена тканина загниває. Утворюється неприємний запах. Хвороба розповсюджується вогнищами – качани швидко заражують сусідні. Особливо вразливі до ураження перестиглі, підморожені, травмовані.
Засоби боротьби. Збирання та спалювання післязбиральних залишків. Відбір лише здорового насіння, дотримання сівозміни та умов вирощування. Внесення на грядки повного мінерального добрива з підвищеними дозами калію. Своєчасне збирання врожаю. Відбір на зберігання тільки здорових головок. Неприпустимість їх травмування. Вологість повітря – близько 95 відсотків. Також у сховищі має бути хороша вентиляція. Важливо регулярно оглядати запаси та ліквідовувати заражені головки.
СІРА ГНИЛЬ
Уражує також багато інших овочевих культур. Зараження відбувається переважно наприкінці вегетації, особливо за підвищеної вологості. Але найбільша шкодочинність спостерігається в період зберігання. Джерелами зараження є рослинні залишки та ґрунт. Гриб спочатку уражує травмовані або підморожені частини. Головки вкриваються сірим пухнастим нальотом. Він містить спори гриба. При зберіганні хвороба розповсюджується дуже швидко, оскільки ці спори передаються повітрям. Швидке розповсюдження відбувається також при безпосередньому контакті головок. Після відповідної обробки та видалення гниючих листків таку капусту можна вживати в їжу.
Засоби боротьби. Своєчасне збирання врожаю в суху погоду. Недопускання розтріскування головок. Відбраковування перед зберіганням підморожених і пошкоджених. Підтримання оптимальних умов у сховищі та дезінфекція його поверхонь до закладання городини на зберігання. Своєчасне видалення уражених головок.
МОКРА ГНИЛЬ, АБО СЛИЗОВИЙ БАКТЕРІОЗ
Може заражувати капусту ще на ранніх етапах вирощування. Страждає капуста, що отримала надмірну дозу вологи, азотних добрив, була уражена шкідниками, а також та, що потрапила під приморозки. Ця хвороба проявляється мокрим слизом, гниллю з різким неприємним запахом. Серединка стає м’якою, поступово змінює колір, листя відпадає від качана. Особливо активно розвивається хвороба під час зберігання при підвищеній температурі (плюс 3 і вище). При розкладанні хворої головки утворюється велика кількість рідини. Капусту з ознаками бактеріозу на зберігання не закладають, у їжу не вживають.
Засоби боротьби. Своєчасна боротьба зі шкідниками на грядках. Адже саме вони можуть пошкоджувати качан і створювати ворота для потрапляння збудника захворювання всередину. Вирощування стійких сортів. Своєчасне збирання врожаю до настання перших приморозків. Головки мають бути сухими та непошкодженими. Їх регулярно перебирають.
СУДИННИЙ БАКТЕРІОЗ
Може уражувати капусту ще на етапі розсади. Сприяє його поширенню дощова погода та шкідники. У хворих рослин листя стає жовтим, поступово в’яне, на зрізі черешка можна розгледіти чорні прожилки, інфекція проникає в качан. Ріст капусти затримується. Інфекція може зберігатись на насінні та рослинних залишках.
Засоби боротьби. Для посадки намагаються висівати стійкі до недуги сорти. Важливо не перевищувати норми дачі азотних добрив.
ПРАВИЛЬНО ДОГЛЯДАЙТЕ
Добре зберігається лише правильно вирощена капуста. Швидкому псуванню головок сприяє надмір вологи – часті дощі та рясні поливи. Вкорочує тривалість зберігання також надмір азотних добрив. Їх дають лише до того моменту, поки почне зав’язуватись качан. Збирають урожай при повному достиганні в суху погоду, обов’язково – до настання приморозків.
…І ЗБЕРІГАЙТЕ
Окрім хвороб, гниття овочів може бути спричинене неправильними умовами зберігання. Капусту зберігають при температурі 0–1 градусів. Для дезінфекції сховища усі поверхні обробляють вапном із додаванням мідного купоросу (на 10 л води 2,5 кг вапна та 100 г купоросу). Закладають на зберігання тільки пізні сорти з 2–3 покривними листками. Попередньо рекомендується обпудрити головки крейдою – 1,5–2 кг на 100 кг капусти.
Тримають капусту якнайдалі від картоплі та інших коренеплодів – сусідства вона не любить.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.