Якщо впевнені в якості посадкового матеріалу, причина відсутності цвітіння гладіолусів, ймовірніше, у неправильному догляді.
ВІН ЛЮБИТЬ СОНЕЧКО
Гладіолуси потребують сонячних ділянок, з хорошим дренажем і родючим ґрунтом (майбутню грядку готують ще восени, вносять 8–10 кг гною на кв.м та глибоко перекопують). Водночас і палючі промені сонця також небажані. Ідеально, якщо рослини отримуватимуть максимум сонця в ранкові та вечірні години. Також місце має добре провітрюватись. Посадка на грядках, де застоюється повітря, сприятиме розвитку грибкових хвороб. Рослини в ряду розміщують на відстані 25–40 см.
Також важливо окремо висаджувати дорослі цибулини та окремо – «дітки» на дорощування. Посадки бажано замульчувати перегноєм. Основний догляд полягає в розпушуванні ґрунту після поливу або дощу, видаленні бур’янів, підживленні та боротьбі зі шкідниками чи хворобами. Важливо також дотримуватись сівозміни. У гладіолусів є «слабкість» – вони схильні до хвороб. Тож висаджування на одному місці кілька років поспіль лише сприятиме накопиченню збудників захворювань у землі та ослабленню цибулин.
ПІДЖИВЛЕННЯ ВАЖЛИВІ
Підживлюють гладіолуси щонайменше тричі за сезон. Уперше – під час активного росту, тобто в період утворення 2–3-го листків (15–20 г на кв.м калійної або аміачної селітри чи 20–25 г на кв.м сечовини, настій коров’яку – 1:20). Вдруге – у період утворення 5–6-го листків (25–30 г сульфату амонію, 25–30 г суперфосфату та 10–15 г сірчанокислого калію). Утретє – під час бутонізації (25–30 г суперфосфату та 10–15 г сірчанокислого або хлористого калію).
Порада. У період утворення 3–4-го, а потім 6–7-го листків рослини підгортають.
БУВАЄ, ЩО Й ПОГОДА НЕ СПРИЯЄ
Погано цвісти можуть квіти в холодні дощові або сухі роки. За посухи знадобляться регулярні поливи. Але й застій води біля коренів неприпустимий.
ВАРТО ЗНАТИ
Не пускатимуть квіткові стрілки старі, ослаблені або дуже дрібні цибулини. А також сильно заглиблені. Не цвісти можуть низько зрізані торік. При зрізуванні важливо залишати на рослині не менше чотирьох листків, аби могли й надалі живити цибулину. Ну й, звісно, не цвістимуть хворі гладіолуси. На зиму цибулини викопують і правильно зберігають.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.