Є таке захворювання — тінітус. Це стан, при якому людина чує дзвін, шипіння, шуми або дзижчання на тлі інших звуків. Ця патологія може бути як тимчасовою, так і постійною, інтенсивність шуму може змінюватись від слабкої до гучної.
Дзвін у вухах з’являється несподівано, і ніхто, крім пацієнта, не чує його. Цей розлад, який може значно погіршити слух, концентрацію уваги та призвести до проблем зі сном, турбує 10–15 відсотків населення світу.
Тінітус не обов’язково вражає обидва вуха, іноді шум чутний тільки з одного боку, і це порушення не завжди пов’язане зі втратою слуху. При тривалому дзвоні у вухах рекомендується пройти обстеження в отоларинголога.
ПРИЧИНИ:
* втрата слуху;
* вплив гучних звуків (наприклад, постріли, будівельний шум, вибухи чи музика);
* старіння (вікова втрата слуху);
* різні травми голови та вух;
* сірчана пробка;
* побічні ефекти ліків;
* високий чи низький кров’яний тиск;
* інфекції верхніх дихальних шляхів;
* неврологічні розлади.
СИМПТОМИ
Важливо звернутися до отоларинголога, якщо у вас є якісь із таких симптомів:
* чує лише одне вухо;
* звук серцебиття у вухах;
* дзвін при раптовій втраті слуху;
* відчуття тиску у вухах;
* запаморочення або проблеми з координацією, що виникають при дзвоні у вухах.
Тінітус може минати або турбувати, його не можна передбачити. Так само неможливо заздалегідь визначити, чи буде стан тимчасовим або хронічним.
Крім шуму у вухах, симптоми можуть супроводжувати стрес, депресію, виникати через проблеми зі сном і нервозність. Усе це також посилює шум у вухах. У цьому випадку просто потрібна консультація спеціаліста. Адже це єдиний спосіб ефективно впоратися із хворобою.
ЛІКУВАННЯ
Якщо шум у вухах спричинений травмою чи іншими захворюваннями, призначають відповідне лікування. Але в більшості пацієнтів причини шуму у вухах визначити не вдається, а отже, у кожному окремому випадку можна використовувати найефективніші методи лікування.
- Слухові апарати. Багато людей із тінітусом страждають на втрату або порушення слуху. У цьому випадку слухові апарати робитимуть зовнішні звуки голоснішими, а шум у вухах майже непомітним.
- Звукові генератори. Такі пристрої допомагають менше акцентувати увагу на дзвоні у вухах, маскуючи його іншими звуками.
- Пристрої, що створюють фонові звуки. До цієї категорії належать спеціальні настільні генератори різних звуків (дощу, води, вітру), музичних записів чи звуків природи. Пацієнти також можуть скористатися багатьма комп’ютерними програмами, створеними для полегшення симптомів цього стану.
- Техніки релаксації. Когнітивно-поведінкова терапія та інші подібні методи лікування за участю психолога можуть допомогти приділяти якнайменше уваги шуму у вухах і краще справлятися зі стресом і тривогою, спричиненими цим захворюванням.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.