ОСНОВНА РОБОТА – З БУР’ЯНАМИ
Варто лише трохи заґавитись – і вони вже забили культурні посіви! Прополювати грядки краще після дощу або поливу. Важливо видалити бур’яни до того, як почнуть давати насіння. Вирвані рослини можна закласти на зелене добриво або в компост – хай прислужаться!
Триває й боротьба зі шкідниками та хворобами городини. На початку місяця ще висівають розсаду пізніх сортів овочевих. Продовжують збирати врожай зеленних культур. Проріджують посіви. Обов’язковим такий захід є для моркви та буряків. Вирвані сіянці, до речі, можна висадити на окрему грядку. Хай і не відразу, але приживуться.
Запорука успіху – регулярний полив. Не забувають поливати й інші грядки. Робити це краще ввечері. Підгорніть картоплю, моркву та капусту. Краще робити це після дощу або поливу. Триває боротьба з колорадським жуком.
Огляньте помідори: можливо, вже знадобиться пасинкування. На часнику не допускайте появи стрілок. Помідорам та картоплі може знадобитись обробка від фітофтори.
Висівають ріпу та редьку, призначені для зимового зберігання. У кущів із цвітною капустою трохи надломіть пару верхніх листочків. Так захистите від палючого сонця й отримаєте білосніжні суцвіття. В огірків після 6–7 листочка прищипують точку росту, завдяки чому з’являться додаткові бічні пагони, що матимуть більше жіночих квіток.
РОЗМНОЖУЮТЬ КУЩОВІ ЯГІДНИКИ ЖИВЦЯМИ
У червні можна здійснювати санітарне обрізування дерев та кущів. Зокрема, підмерзлих гілок, якщо не зробили цього раніше. Зима цьогоріч була ніби нехолодна, однак сильні кількаденні морози наробили клопоту садівникам. Обрізують такі гілки до здорової деревини.
Цей місяць – найсприятливіший для розмноження кущових ягідників зеленим живцюванням (смородини та порічок, аґрусу, обліпихи, йошти та інших). Після збирання врожаю садової суниці «віддячте» їй, прополовши, розпушивши міжряддя та піджививши. Якщо не плануєте розмножувати, видаліть суничні вуса.
Триває боротьба зі шкідниками та хворобами. Яблуні та груші можна обробити від парші, вишню – від кокомікозу, сливу – від дірчастої плямистості.
Особлива увага приділяється боротьбі з яблуневою плодожеркою. При появі на кущах ознак борошнистої роси спробуйте для початку обприскати їх розчином води з милом або содовим розчином: 2 ст.л. з гіркою та 30 г натертого господарського мила розвести у 2 л води. Повторюють кожні 7–10 днів. Якщо на деревах зав’язується багато плодів, допоможіть їм впоратись із цим – поставте під гілки чатала. Можливо, в деяких рослин плодоношення доведеться регулювати. Перевірте місця щеплення: слабкі й такі, що не прижилися, видаліть.
Не забувайте про полив. Дорослому плодоносному дереву може знадобитись до 10 відер води!
Перевірте ловчі пояси. Видаляйте кореневу порость. Найпростіше зробити це механічним шляхом.
УЖЕ ВИКОПУЮТЬ ЦИБУЛИННІ
На червень випадає така важлива робота, як викопування цибулин тюльпанів. Роблять це, щойно листя починає жовтіти. Дітки відкладають окремо. Всі цибулини бажано обробити у фунгіцидом. А ось нарциси можна викопувати раз на 4–5 років. Дрібноцибулинні (мускарі, крокуси, пушкінію та інші) розсаджують, лише якщо сильно розрослися.
Сигналом до цього є погіршення цвітіння. Також у червні розмножують декоративні чагарники: спірею, дерен, гортензію, вейгелу, калину Бульденеж, бузок та інші. Можна продовжити висадку розсади однорічників.
У щеплених троянд нижче місця щеплення може почати відростати порость – пагони шипшини. Її потрібно відкопати прямо біля кореня, а потім підгорнути кущ. Якщо цього не зробити, дуже швидко кущ перетвориться на шипшину.
Для троянд можна приготувати такий поживний «коктейль»: на 1 частину коров’яку – 20 частин води, додати 30 г суперфосфату, 20 г аміачної селітри та 8 г хлористого калію. Півоніям у період бутонізації дають 50 г суперфосфату та 25 г сульфату калію на кв.м. Також квітник можна підживити органікою: коров’яком (1:15), курячим послідом (1:20–25).
Якщо маєте живу огорожу, займіться підтриманням її форми. У бузку зазвичай на місці квітів уже зав’язуються насінники – їх потрібно видаляти, аби рослина не витрачала на них сили.
Після того, як відцвітуть іриси, настає найсприятливіша пора їх розділити. Місця зрізів присипають товченим деревним вугіллям. Високорослі рослини, як-от дельфініуми чи жоржини, можуть потребувати опор. У червні висівають на розсаду насіння дворічників – стокроток, братків та інших.
За дощової погоди квіти можуть страждати від грибкових хвороб. Обробіть їх препаратами проти грибка – фунгіцидами.