НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ ЗАЦВІСТИ БУР’ЯНАМ!
На початку червня ще висаджують розсаду пізньої капусти. Можна розмістити її на площі, звільненій від редиски, салату та зеленої цибулі. Ще сіють огірки та столову моркву для споживання наприкінці літа. Саме час висіяти редьку для зимового зберігання, зокрема дайкон. Щоб постійно мати свіжу зелень, через кожні 2 тижні продовжують висівати петрушку, кріп чи салат.
Триває догляд за рослинами: у міжряддях розпушують ґрунт, виполюють бур’яни, посіви підживлюють, поливають, борються зі шкідниками та хворобами. Добрива вносять лише у зволожений ґрунт!
Важливим агрозаходом є проріджування рослин, особливо коренеплодів. Не дозволяйте зацвісти бур’янам! Траву без насіння закладають у компост. Та й загалом червень — сприятлива пора для заготівлі компосту. Вже збирають ранню білоголову і цвітну капусту, горох на зелений горошок. Наприкінці місяця збирають врожай ранніх огірків у відкритому ґрунті та пучкову продукцію моркви й столових буряків, а також молоду картоплю. А ось ревінь у цей час вже може піти у стрілку, а це означає, що збирання його соковитих стебел потрібно припинити.
Велике значення має полив, здійснювати його краще ввечері. Не варто поливати рослини холодною водою, особливо огірки та інші гарбузові. Можна зранку набрати води у великі ємкості — і нехай протягом дня нагріється на сонечку.
Регулярно перевіряйте посадки на предмет появи шкідників і хвороб. Особливо небезпечною може бути фітофтора, надто ж для томатів. Із профілактичною метою у помідорних міжряддях корисно висадити чорнобривці. Підв’яжіть крупноплідні томати. Не забудьте про пасинкування!
Збирають трави для висушування. На ділянках, що звільнились після перших врожаїв, можна висіяти сидерати. Продовжують боротись із бур’янами, колорадським жуком на картоплі, здійснюють підгортання. Останнє, до речі, не завадить і капусті.
Триває догляд за рослинами у теплицях та парниках.
НА ДЕРЕВА — ЛОВИЛЬНІ ПОЯСИ ПРОТИ ПЛОДОЖЕРКИ
Червень — період інтенсивного росту дерев і формування зав’язі. У цей час проводять підживлення, поливи дерев, ведуть боротьбу з хворобами та шкідниками, бур’янами, розпушують ґрунт. Нестача вологи може спричинити опадання зав’язей. Щоб довше зберегти вологу, після кожного поливу ґрунт у пристовбурних кругах розпушують і за можливості мульчують. Земля має просочитися вологою на глибину щонайменше 50 см. Корисними будуть підживлення калійними та фосфорними добривами. На дерева накладають ловильні пояси проти плодожерки, закопують падалицю, проводять чаталування (виставляння опор — чатал) урожайних дерев. У молодих яблунь і груш пінцирують пагони, що сильно ростуть. Видаляють порость: вирізують біля самого кореня, злегка розкопавши ґрунт, не залишаючи пеньків.
Червень — період масового достигання ягід садової суниці. На суничних кущах не забувайте видаляти
вуса. Оскільки вони досить міцні, не робіть цього руками, а скористайтесь секатором чи принаймні ножицями. Наприкінці місяця починають достигати ягоди малини. На пагонах, що досягли висоти 60—100 см, корисно прищипнути верхівки, аби стимулювати гілкування, що, у свою чергу, збільшить врожай. Ягоди черешні важливо захистити від птахів: на молоді деревця накидають сітки з дрібними вічками. Водночас пам’ятайте, що, приміром, шпаки не лише ласують ягодами, а й знищують величезну кількість шкідливих комах, зокрема хрущів.
ВИДАЛЯЙТЕ, ЩО ВІДЦВІЛО
Основною роботою у квітнику в червні є викопування цибулин квітів, що відцвіли навесні. Однак якщо тюльпани бажано викопувати щороку, нарциси — кожні 3—4 роки. Сигналом до викопування є пожовтіння листя. Цибулини просушують під навісом і до осінньої посадки зберігають у провітрюваному приміщенні.
Забезпечте опори високим рослинам (дельфініумам, ліліям—гігантам, жоржинам), перевірте опори в ліан, зокрема у в’юнких троянд, жимолості декоративної та клематисів.
Видаляйте, що відцвіло, а також пожухле листя, бо воно лише псуватиме загальний вигляд квітника. Проведіть формувальне обрізування декоративних чагарників, що відцвіли. У червні виконують зелене живцювання (нездерев’янілими живцями). Так розмножують троянди, лаванду, форзицію, гортензію, спірею, жасмин. Після закінчення цвітіння поділіть і пересадіть іриси. Ці квіти потребують періодичного омолодження. Сигналом до цього є зменшення або й повна відсутність цвітіння. Підживити квітник можна органікою: коров’яком (1:15) чи курячим послідом (1:25).