Білити краще не вапном, а фарбою для садових дерев. Вона більш зручна в застосуванні, чудово тримається тривалий час, хоча й утворює тонший шар, ніж вапняна побілка. Важливо, що крізь неї дерева можуть дихати.
А ще містить добавки, що захищають від грибків і шкідливих мікроорганізмів. Нерідко до її складу входять компоненти, що відлякують гризунів, вона нетоксична, продається у зручній тарі. Єдине, в чому фарба поступається вапну – ціна, адже зазвичай коштує дорожче (1,4 кг – близько 35 грн). Важливо здійснювати побілку лише при плюсових температурах, плюс 2–7 градусів.
ДІДІВСЬКИМ СПОСОБОМ
Якщо все ж вирішили скористатись дідівським способом і приготувати побілку, можливі такі варіанти.
Рецепт 1. На 10 л води – 2 кг свіжогашеного вапна, ст.л. карболової кислоти (для захисту від зайців і мишей) та 300 г мідного купоросу. Перемішати та нанести на стовбур.
Рецепт 2. На 9 л води – 2,5 кг крейди, 1 л жирного молока, 1 кг глини, 100 г зеленого мила.
Рецепт 3. На 2 відра води – 1,5 кг солі та 5 кг гашеного вапна. Спочатку у воді розчиняють сіль, а потім, постійно помішуючи, вводять вапно.
Рецепт 4. 1 кг жирної глини, 2 кг гашеного вапна, 1 лопата коров’ячого гною, 250 г мідного купоросу, все розмішати у 10 л води. Настояти 2–3 години та побілити дерева.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.