Серцево-судинні захворювання залишаються однією з головних причин смерті в усьому світі. В Україні щороку реєструють 50 тисяч випадків інфаркту міокарда. Багато хто не звертається до лікарів, нерідко навіть не підозрюючи, що страждає на небезпечну недугу.
ВЧАСНО РОЗПІЗНАТИ
Інфаркти трапляються внаслідок гострого повного перекриття однієї або кількох судин (коронарних артерій), які живлять серцевий м’яз. До цього призводить тромбоз атеросклеротичної бляшки, тривалий спазм або емболія (закупорювання) судини, що живить серце.
Незадовго до гострого інфаркту людина може відчувати приступи стенокардії: стискаючого загрудинного болю тривалістю 2–4 хв., на висоті фізичного навантаження – з віддачею в ліву руку, щелепу, шию. Під час так званого передінфарктного стану (нестабільної стенокардії) цей біль прогресуватиме за частотою й інтенсивністю, може супроводжуватися страхом смерті, нудотою, болем у животі, блідістю шкіри, липким холодним потом, аритмією та різкими коливаннями артеріального тиску. Якщо виявили в себе хоча б кілька з перерахованих вище симптомів, негайно звертайтеся до кардіолога. Своєчасне адекватне лікування на цьому етапі здатне зупинити розвиток інфаркту міокарда.
Але, на жаль, хвороба може розвитися й раптово, і без будь-яких провісників.
ГОЛОВНА ПРИЧИНА – АТЕРОСКЛЕРОЗ
Атеросклероз є причиною 95 відсотків усіх інфарктів міокарда. Це хронічне захворювання, при якому на внутрішній стінці артерій відкладається холестерин та інші жири у вигляді бляшок. Закупорювання кровоносних артерій відбувається на тлі інших патологічних станів організму, наприклад, при захворюваннях крові та порушенні її згортання, деяких видах аритмій серця, жировій емболії (закупорюванні судин), при травмах опорно-рухового апарату. А от спазм коронарних судин може статися зазвичай у практично здорових молодих людей на тлі сильних стресових ситуацій, куріння і вживання деяких так званих «легких» наркотиків (наприклад, кокаїну).
Найчастіше люди не надають значення важкості, болю в серці, дискомфорту, й, на жаль, не поспішають до лікаря.
НЕБЕЗПЕЧНИЙ ХОЛЕСТЕРИН
Холестерин потрапляє у кров людини двома шляхами. Перший – екзогенний, джерелом якого є всі жири тваринного походження, які ми вживаємо з їжею. Тому найпростішим способом зниження холестерину є дієта з обмеженням продуктів, багатих на тваринні жири (жирні сорти м’яса, вершкове масло, сметана, печінка, жовтки яєць тощо). Навпаки, їжа, багата на рослинні волокна (всі овочі та фрукти), сприяє зниженню холестерину. Клітковина, що міститься в рослинних продуктах, є природним сорбентом шкідливих речовин, у тому числі й жирів.
Другий шлях – ендогенний, коли холестерин синтезується нашою печінкою. Цей процес запрограмований у кожної людини генетично, й від нього напряму залежить тривалість життя. Якщо в сім’ї хтось помирав у молодому віці від серцево-судинних захворювань, потрібно, в першу чергу, зробити аналіз крові на холестерин і його фракції. Ця проблема вирішується вже медикаментозним шляхом. Існує кілька груп гіполіпідемічних (холестеринзнижувальних) препаратів, що призначаються лікарем залежно від виду гіперхолестеринемії та індивідуальних особливостей організму.
ЯК НЕ ДОВЕСТИ СЕБЕ ДО ХВОРОБИ
Первинна профілактика захворювання полягає:
- у повноцінному раціональному харчуванні, більшу половину якого повинні становити продукти рослинного походження, з обмеженням солі та жирів тваринного походження;
- дозованій регулярній фізичній активності (мінімум по 40 хв. тричі на тиждень), бажано на свіжому повітрі;
- відсутності шкідливих звичок;
- психологічному комфорті;
- валеологічній освіті (наука про здоров’я). Оскільки нездоровий спосіб життя, що призводить до розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому та підлітковому віці, то їх профілактику слід починати вже зі школи.
ВІДНОВЛЕННЯ ПІСЛЯ СЕРЦЕВОГО НАПАДУ
Із перших днів хвороби проводяться заходи, спрямовані на мобілізацію компенсаторних можливостей організму, відновлення психічного статусу та фізичної активності. Використовуються не тільки медикаментозні препарати, але й ЛФК, психо- і фізіотерапевтичні, санаторно-курортні й інші методи впливу. Важливе значення має адекватна їхньому стану фізична активність хворих на інфаркт міокарда, яка визначається індивідуально для кожного і проводиться під контролем кардіолога.
ДОСЯГНЕННЯ ІНТЕРВЕНЦІЙНОЇ КАРДІОЛОГІЇ
Інтервенційна кардіологія розвивається настільки стрімко, і в Україні також, що багато операцій, які раніше тривали кілька годин, тепер роблять протягом півгодини за допомогою місцевого знеболювання через невеликі проколи.
У такий спосіб зокрема діагностують і лікують гостру й хронічну ішемічну хворобу серця, патологію аорти, деякі види артеріальної гіпертензії, вроджені та набуті вади серця, а також втручання на всіх інших судинних басейнах. Успішно використовується й інтервенційне лікування гострого інфаркту міокарда, за допомогою стентування (яке, до речі, входить до пакету безкоштовних медичних послуг, гарантованих державою).
Проведене в перші години від розвитку інфаркту, воно рятує життя, й на сьогодні проводиться у всіх регіонах України.
Вікторія МАТІЙ, інтервенційний кардіолог Закарпатського обласного клінічного кардіологічного диспансеру.