Завжди прагнув підібрати такий сорт гарбуза, щоб у ньому поєднувалися лежкість, привабливий вигляд, смак та цілющі властивості. І нарешті вдалося придбати гарбуз, що відповідає цим вимогам. Його назва — бенінказа (а ще — зимова диня, білий, восковий гарбуз).
Родом рослина з острова Ява, але добре росте і в Україні. Вирощував її на різних ґрунтах — від чорнозему до суглинку. Бенінказа — сланка однолітня рослина. Агротехніка практично не відрізняється від вирощування звичайних гарбузів. Для неї не треба шукати куточок подалі від інших сортів гарбузів, бо вона не перезапилюється.
Насіння висіваю в ґрунт, коли він прогріється до 10—12 градусів. Маленькі білі насінини мають дуже високу схожість, тому кладу в лунку по 2—3 на глибину 3—4 см. Бенінказа витримує заморозки до мінус 4 градусів. Торік я зробив експеримент: посіяв насіння під зиму. І яким був мій подив, коли побачив перші сходи! Урожай перевершив сподівання. На одному кущі зав’язується безліч плодів, які зберігаються до 3 років, не втрачаючи смаку і цілющих властивостей.
Напередодні дозрівання гарбуз покривається восковим нальотом, завдяки якому довго зберігається (до речі, з нього в Китаї виготовляють свічки). Шкірка м’яка, м’якоть соковита, ніжна, біла, вміст пектину, вітамінів та мікроелементів високий, сік не має характерного для гарбуза чи кабачка запаху, нагадує огірковий.
У тибетській медицині бенінказу використовують проти гастриту, виразки шлунка, атеросклерозу, артриту, хвороб печінки й нирок, підшлункової залози, набряків, ожиріння та передчасного старіння, серцево-судинних недуг. Сік виводить із організму холестерин і радіонукліди.
Ця рослина — справжня «аптека». Не тільки лікує, а й застосовується для профілактики хвороб. Протипоказань не має, тому насолоджуватися смачним соком і кашею може й старий, і малий. Із неї можна приготувати безліч страв: смажити, тушкувати, консервувати, варити супи, рагу, приправи, маринувати, робити десерти, запіканки, каші, пиріжки, соуси, салати, солодощі, десерти, піцу. Нарізані шматочками й зацукровані зрілі плоди на смак не гірші за цукерки: це екологічно чистий продукт для малят. Підсмажене насіння — заспокійливий і тонізуючий засіб, а з молодих листків та пагонів готують салати.
Олександр КРІПАК, агроном.