Навіть його найстійкіші сорти в період дозрівання врожаю вразливі під прямими сонячними променями. Ягоди миттєво запікаються та обсипаються. А якщо ще й на листі з’явилися плями – це сигнал: рослина потребує термінової допомоги.
У період активного сонця єдиний порятунок – укриття. Для притінення підійде будь-який матеріал (мішковина, спанбонд, старе простирадло), що добре пропускає повітря.
Найбільших збитків сонце завдає, перебуваючи в зеніті. Тому марно притіняти аґрус тільки з боків. Обов’язково вкривайте кущ зверху. При цьому небажано обмотувати його тією ж мішковиною просто по гілках із колючками, бо потім складно її знімати. Зробіть найпростішу конструкцію з опор (наприклад, типу вігвама), на яку і накиньте укриття.
Нерідко садівники скаржаться, що влітку кущі аґрусу стоять абсолютно «лисі», без листя (або воно згрупувалося на кінчиках молодих пагонів). Причина раннього листопаду – небезпечна грибкова хвороба антракноз (листова плямистість). Придивіться до своїх рослин: можливо, вже зараз помітите на листі перші дрібні бурі цятки. Щоб уникнути масового розвитку хвороби, терміново проведіть захисну обробку. Щоправда, під час формування зав’язі та дозрівання врожаю не можна використовувати серйозну «хімію». Тому на допомогу прийдуть біопрепарати (Фітоспорин, Фітолавін – за інструкцією).
Вони легко змиваються дощем, тому застосовуйте їх щотижня. А у вологу погоду – додатково після кожного дощу. Після збору врожаю обов’язково обробіть кущі фунгіцидом (Топсин-М, Тіовіт Джет, Хорус).
Щоб у майбутньому захистити рослини від подібних проблем, проводьте по дві обов’язкові профілактичні обробки аґрусу і смородини перед цвітінням і відразу після нього одним із фунгіцидів – бордоська рідина та ін.
І ще: восени перед листопадом обприскайте кущі розчином сечовини (200–300 г на 10 л води). Опале хворе листя згрібайте і спалюйте, бо воно є джерелом інфекції.
Не загущуйте крони кущів, вони повинні добре продуватися вітром – цей нехитрий прийом зменшує поширення антракнозу в саду.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.