У процесі знебарвлення волосся значну роль відіграє спадковий фактор. Вікове посивіння відбувається за індивідуальним механізмом, який може ввімкнутися у доволі пізньому віці: за деякими даними, 80 відсотків людей, які виходять на пенсію у 55—60 років, не мають сивини.
Раннє посивіння може свідчити про певні захворювання, зокрема розлади ендокринної системи (передусім щитоподібної та надниркових залоз), недокрів’я, деякі фотодерматози (наприклад, вітиліго), порушення травної системи, а також брак таких речовин, як цинк, кальцій, ціанокобаламін (вітамін В12), фолієва кислота. Крім цих причин, до знебарвлення волосся можуть призвести й інші несприятливі чинники. Приміром, перепад температур, вплив хімічних сполук, як-от дія промислових речовин і часте застосування косметичних, перукарських засобів (електрофен, плойка, барвники), можуть спричинити хронічний спазм, руйнування поверхневих судин, що живлять волосяну цибулину — фолікулу. Злітку волосся вигоряє, а фолікули на сонці зневоднюються. Тож слід уникати прямого ультрафіолетового опромінення, захищаючи від нього голову. Взимку також треба носити головний убір, аби не спричиняти спазм капілярів несприятливим температурним середовищем, різкою його зміною. Зрештою, ці фактори можуть призвести не лише до знебарвлення волосся, а й випадіння його, навіть облисіння.
Як відомо, забарвлення волосся зумовлено пігментом, що утворюється так званими меланоцитами — специфічними клітинами у волосяній цибулині. Від його кількості й залежить колір волосся. Сиве, ясна річ, цього пігменту не містить. Отже, за нормальної функції меланоцитів волосся не сивіє.
Щодо миттєвого посивіння внаслідок психічного потрясіння, то стрес, ясна річ, може негативно вплинути на ті ж таки капіляри, отже, живлення меланоцитів, і тоді почне виростати знебарвлене волосся. Однак те, що вже є, не може раптово, навіть за кілька днів, змінити колір, тобто він лишається таким самим, як і до стресу. Недавно дослідники з Медичного центру Нью-Йоркського університету на чолі з професором Маюмі Іто експериментально довели, що волосся сивіє внаслідок відсутності в меланоциті певного білка.
Втрата природного кольору волосся зумовлена поступовим відмиранням стовбурних клітин, що підтримують безперервне постачання нових меланоцитів, саме через стресові умови, — дійшли висновку дослідники Токійського медичного університету. Японські фахівці визначили, що так званий генотоксичний стрес, що ушкоджує ДНК у волосяних фолікулах, відповідає за виробництво пігментних клітин, які регулюють колір волосся. Замість відмирання цінні стовбурні клітини у фолікулах диференціюються, самостійно утворюючи зрілі меланоцити — захисні клітини шкіри. Отже, клітини здатні самі компенсувати втрати ДНК і запобігати порушенню функцій дочірніх клітин. Інша річ — нестабільність генома, що впливає на старіння організму в цілому. Тому на додачу до ранньої появи сивого волосся людина може зіштовхнутися і з більш серйозними проблемами, наприклад, змінами в нормальній роботі серцевих і кісткових м’язів.
РЕЦЕПТ НА ЗАМІТКУ
З-поміж народних засобів запобігання посивінню пропонуємо такий: 50 г свіжої кропиви залити 0,5 л води й такою самою кількістю яблучного або столового оцту, настояти 1—2 год., потім на малому вогні варити протягом півгодини. Теплий відвар втирають у шкіру голови щовечора перед сном, трохи підсушують при кімнатній температурі, зав’язують на ніч хусткою з несинтетичної тканини. Курс лікування — 20 днів.
Катерина БЕЗВЕРШЕНКО, лікар-дерматолог, кандидат медичних наук.