Для картоплі в період зберігання найбільш небезпечні гнилі (суха, мокра та фомозна). Щоб захистити бульбу від цієї халепи, треба дотримуватися нехитрих правил, радить агроном Микола РЕШЕТНЯК, який останніми роками перед пенсією працював у фермерському господарстві з вирощування цього овочу.
Збирати картоплю треба у суху погоду. Пошкоджені та хворі бульби окремо відкласти, на тривале зберігання їх не закладають. Мокрі спочатку просушують та очищують від землі. Не можна мити бульби перед закладанням на зберігання, бо це знижує лежкість.
Насінний матеріал перед зберіганням треба озеленити та закласти окремо. Під час озеленення у бульбах виробляється отруйна речовина соланін, токсична для багатьох мікроорганізмів. У їжу та на корм худобі її використовувати не можна. Картоплю для озеленення 8—9 днів тримають під навісом або в тіні дерев, розклавши в 1–2 шари. За цей час її 1–2 рази перевертають.
Розвитку гнилей сприяють неправильні умови зберігання, зокрема вологість. Щоб її знизити, сховище слід ретельно провітрювати. Можна вкрити бульби шаром буряків. Або встановити ящики з негашеним вапном, яке періодично міняють.
Перебирати бульби протягом періоду зберігання треба обережно, щоб не спричинити перезараження гнилями. У разі виникнення їх вогнищ картоплю перебирають лише там.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.