ЗАМОРОЖУВАННЯ
Як на мене, найкращий спосіб зберігання кропу — заморожування. Але, окрім класичного заморожування, можна спробувати заморозити зелень у кубиках льоду. Вони особливо зручні для додавання у перші страви. Треба взяти формочки для льоду, щільно утрамбувати зелень, залити водою та поставити в морозильник. Лід повністю зберігає колір і аромат кропу. Такими кубиками можна навіть декорувати страви. Звісно, поки лід не розтане.
Але після щедрого літа місця в морозильній камері обмаль. Тоді стане в пригоді давнє перевірене засолювання.
ЗАСОЛЮВАННЯ
Класичний рецепт — на літрову банку взяти 100 г солі та 500 г кропу. Кріп промити, перебрати та, розклавши на рушник, просушити. Скласти у велику каструлю чи миску, посолити й перемішати. Банку для засолювання простерилізувати. Щільно скласти в неї, залишити на 2–3 год. до виділення рідини. Якщо виділяється багато соку, злити. Накрити банку пластмасовою кришкою і поставити в погріб або холодильник.
СУШІННЯ
Кріп можна також засушити, ретельно перебравши, помивши і просушивши. Потім порізати на шматочки довжиною 5–10 мм, розкласти на чистому папері й знову сушити в тіні. Час від часу зелень ворушать, щоб добре просохла з усіх боків. Висушений кріп складають в чисті сухі банки, щільно закривають кришками і зберігають у темному сухому місці.
МАРИНУВАННЯ
А ще кріп можна замаринувати. Для цього знадобиться 200–250 г солі, 200 мл оцту, 300 мл води. Зелень кропу ретельно промити, просушити і розкласти в підготовлені невеликі баночки. Приготувати маринад: змішати воду, оцет, сіль і довести суміш до кипіння. Залити кріп маринадом, стерилізувати банки 15–20 хв. і закрутити.
ЩОБ СВІЖА ЗЕЛЕНЬ НЕ ЗІВ’ЯЛА
Свіжу зелень найкраще тримати в холодильнику в поліетиленових пакетах. Але якщо холодильника немає, то можна зберегти кріп свіжим кілька днів у щільно закритій сухій каструлі, але він не має бути вологим. Зів’ялий кріп та іншу зелень можна освіжити, поклавши на годину в холодну воду зі столовою ложкою оцту.
НЕ ЗАБУДЬТЕ І ПРО НАСІННЯ
Заготовляєте зелень кропу — не забудьте і про насіння. Його використовують не лише як приправу, а й із лікувальною метою. Плоди кропу заготовляють у міру дозрівання. Зрізають суцвіття з бурими, плодами, зв’язують у пучки, підсушують, обмолочують, досушують при температурі 30–40 градусів і просівають. Щоб запобігти осипанню плодів, збирають рано вранці або ввечері. Зберігати насіння кропу слід у щільно закритому скляному або фарфоровому посуді в темному місці.
До речі, щоб аромат насіння розкрився повністю, його треба обсмажити на сухій сковорідці.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.