Користь від зеленних культур важко переоцінити. Дехто, можливо, заперечить: ними не наїсися. Це так. Однак саме вони є рекордсменами за вмістом вітамінів. Однією з таких вітамінних скарбничок є листковий салат.
У нього чимало й інших переваг над сусідами по городу. По-перше, культура ця доволі холодостійка і може переносити заморозки. Тому висівати салат можна у ранні строки. Крім того, він нормально почувається навіть при ущільнених посадках. Відстань між рядами при посадці роблять 20–25 см. Між рослинами залишають близько 10 см, однак за браком площі цю відстань можна скоротити навіть до 5–6 см. Тому цю культуру часто вирощують як ущільнювальну, тобто між рядами інших овочів. А можна висіяти по кілька насінин у проміжках між кущами, приміром, томатів чи огірків. Ще одна перевага листкового салату — скоростиглість. Продукцію можна одержати вже через 40–50 днів після висіву, а то й раніше.
Щоб забезпечити безперебійне отримання продукції протягом сезону, посіви повторюють. Висівати можна аж до серпня–вересня з інтервалом 15–20 днів. Однак у літній період листковий салат починає гірчити та утворює стебло. Тому влітку потрібно висівати середньо- та пізньостиглі сорти, вони не так швидко стрілкуються. Крім того, салат можна посіяти і під зиму, і вже навесні матимете вітамінну продукцію.
Ранній урожай можна отримати через розсаду, якщо висіяти насіння рано навесні в захищений ґрунт. Тоді продукцію отримаєте на 10–15 днів раніше. У стадії 1–2 справжніх листочків кущики розсаджують. Коли сформується 4-й, розсаду висаджують на постійне місце. Коренева шийка при посадці має бути на рівні ґрунту.
Посів краще здійснювати на ділянці, де в попередні роки вносили органічні добрива. Насіння проростає вже при температурі 4–5 градусів. Схожість зберігає упродовж 3 років.
Листковий салат — “мирний” сусід і чудово росте поруч із більшістю овочів. Рослині потрібно забезпечити добре освітлену ділянку. Земля має бути родючою та пухкою. Погано вдається на кислих ґрунтах. Найкращі попередники для нього — бобові культури. Насіння висівають одразу у відкритий ґрунт на постійне місце. Слід враховувати, що воно дуже дрібне. Тож ґрунт під посадку потрібно готувати особливо ретельно, зокрема добре його розпушити.
Щоб посіви були рівномірними, рекомендують змішати насіння перед посадкою навпіл із піском. Заробляють його на 1–1,5 см. Ефективним є мульчування посівів торфом шаром 0,5–1 см. Після висіву ґрунт прикотковують або злегка ущільнюють.
Посадки салату слід проріджувати. Видалені рослини можна висадити на окрему грядку або, як уже зазначалось, розмістити між іншими овочевими культурами. Оптимальна температура для вирощування — близько 20 градусів. Подальший догляд полягає у розпушуванні міжрядь, прополюванні, своєчасних поливах та підживленні.
Поливи мають бути достатніми, оскільки листкова маса у салату чимала. Високі вимоги до вологи він висуває на всіх стадіях вирощування. Однак при вирощуванні під плівкою потрібно потурбуватись про хороше провітрювання, інакше надмір вологи може призвести до розвитку гнилей та інших захворювань. За надмірної сухості повітря та ґрунту салат утворює квіткову стрілку, а листя стає гіркуватим.
Зволікати зі збиранням урожаю салату небажано — він починає гірчити й грубішати. Збирати його краще вранці, після підсихання роси.
До речі, щоб зберегти максимальну кількість вітамінів, листя салату краще не різати ножем, а рвати руками безпосередньо перед вживанням.
Катерина ОКУНЬ.