В нормі можемо втрачати до 100 волосин щодня. Середня «тривалість життя» кожної — від 2 до 4 років. Якщо випадіння перевищує появу нових волосин, це стає помітно.
Розрізняють кілька різновидів облисіння (алопеції) за походженням і клінічними особливостями — спадкову, тобто вроджену, генетичну, симптоматичну внаслідок певних розладів організму, як-от: порушення обміну речовин, автоімунні впливи на волосяні сосочки (фолікули), дифузійні хвороби сполучної тканини, гострі інфекції, в тому числі венеричні хвороби. Волосся випадає рівномірно по всій голові за зниженої функції щитоподібної залози (гіпотиреозу).
Найпоширенішими причинами є життєдіяльність шкідливих мікроорганізмів, що розмножуються, як правило, на жирній шкірі за недотримання гігієнічних норм, і це також призводить до пошкодження волосяних цибулин. У цьому разі ставлять діагноз «себорея» і призначають відповідне лікування. Те саме стосується паразитарних захворювань — лишаїв (червоний, стригучий та інші), грибкових (мікроспорія), зараження комахами (блохи, воші, кліщі).
Серед інших причин облисіння — біохімічний вплив на шкіру. Тобто праця на шкідливому виробництві, несприятливі екологічні умови. Забруднена або хлорована вода також може сприяти випадінню волосся, спочатку спричиняючи його сухість, знебарвлення, ламкість, а потім відмирання фолікул. Мінеральні речовини у так званій засоленій воді зневоднюють волосся, воно стає твердим, грубим. Тож перед плаванням у морі або басейні доцільно помити голову чистою водою (мокре волосся менше всотує хлор, ніж сухе), а потім ще раз ополоснути відразу після цього.
У багатьох людей алопеція розвивається внаслідок порушення кровообігу в шкірі голови, що призводить до ішемії, гіпоксії, тобто недостатнього живлення клітин. Цьому сприяє й спосіб життя: брак руху на роботі й удома (наприклад, тривале сидіння за комп’ютером або телевізором), стресові ситуації, надміру жирне й рафіноване харчування.
Для збереження здорового волосся включайте в раціон яйця, нежирний сир, рибу та м’ясо червоного кольору, печінку, коричневий рис та інші продукти, багаті на залізо, вітаміни групи В, фолієву кислоту, цинк. Серед засобів народної медицини, які живлять шкіру голови, укріплюють волосся — лопух, кропива, полин, реп’яхова і касторова олія, цибуля.
Зупинити облисіння можливо, усунувши бодай не фатальні (генетичні) причини за встановленим діагнозом, а також завдяки правильному гігієнічному і косметичному догляду за волоссям.
Святослав ДЕМЕЦЬКИЙ, лікар-дерматолог вищої категорії.