У міру розвитку дієтології та інших галузей медичної науки уточнюють й навіть переглядають стандарти харчування. Так, дослідження на кафедрі біохімії і харчування при факультеті сільського господарства Єврейського університету в Єрусалимі на прикладі близько сотні поліціантів засвідчили, що вечеря з високим глікемічним індексом, тобто багата на вуглеводи, протягом наступного дня допомагає зберігати відчуття ситості. Отже, людина їсть менше, ніж зазвичай, запобігаючи набуттю зайвої ваги й ожирінню. Крім того, подібний стиль харчування може зменшити ризик розвитку цукрового діабету і серцево-судинних захворювань.
У ході експерименту дослідники приділяли особливу увагу трьом гормонам: лептину — регулює енергетичний обмін; греліну — придушує апетит і нормалізує обмін речовин; адипонектину — зменшує ризик розвитку цукрового діабету. Зокрема було відзначено системне підвищення останніх двох гормонів упродовж дня. Тому меню доцільно складати так, щоб денну норму вуглеводів, які здебільшого містяться у солодких і борошняних продуктах, споживати ввечері.
У цивілізованих країнах помітно знижується завзяття щодо споживання так званих органічних продуктів, котрі, як з’ясувалося, недодають здоров’я, натомість нерідко створюють проблеми. Так, нещодавно в овочах виявлено небезпечну бактерію — кишкову паличку Е.соlі, здатну спричиняти запальні процеси в тонкій і товстій кишках, очеревині, уретрі, легенях. Підозрюють, що в їжу хвороботворні мікроорганізми потрапляють через використання для підживлення городини «органічних добрив», а простіше — фекалій.
Тепер ООН, ВООЗ, ЄС замість натуральних «органічних» продуктів пропагують високотехнологічну індустрію харчування. Приміром, закликають відмовитися від продуктів швидкого приготування, як-от: локшина і супи, заморожені пельмені, вареники, котлети, сардельки, сосиски, що фактично містять не високоякісне м’ясо, а сурогати і хімічні добавки для поліпшення смаку. Набирає дедалі більшої масовості рух проти закладів швидкого харчування «фастфуд», споживання страв з асортименту яких призводить до ожиріння, метаболічного синдрому та інших розладів. У Швейцарії навіть на законодавчому рівні заборонили ресторани мережі «Макдоналдс» і подібних закладів громадського харчування.
На противагу фастфуду в країнах ЄС і Америки виник і поширюється рух здорового харчування «Slow Food» (повільна їжа), який агітує за повноцінний, неквапливий процес її споживання, передусім виробів зі знаком «BIO», і закликає купувати продукти у фермерських крамницях. Статус «BIO» надають натуральним продуктам, збагаченим вітамінами і корисними для здоров’я харчовими добавками.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.