Буває, що ранньовесняне потепління спричиняє цвітіння абрикосів, однак наступні хвилі холоду або приморозки можуть призвести до загибелі квіток або зав’язей. Найбільш простим і доступним способом боротьби з приморозками є дим.
У саду заготовляють необхідні матеріали (гній, вологу тирсу, торф, мокру солому, листя, сміття) і роблять 3–4 димові купи. Щоб матеріал не горів, а довго тлів, купи можна присипати землею, свіжою травою, дерниною. Їх запалюють, коли температура повітря знизиться до 2 градусів й очікуються приморозки. Зручні також димові шашки. Їх можна перенести в будь-яку частину саду. Термічного ефекту дим не дає, але створюючи над садом завісу, сприяє підвищенню концентрації вуглекислого газу та водяної пари в атмосфері, що призводить до підвищення температури на 2–3 градуси. Закінчують димлення не раніше, ніж через 1,5 години після сходу сонця.
Посилити захисний ефект можна, рясно обприскавши водою перед початком димлення ґрунт у саду і дерева в цвіту. Дехто з садівників розставляє під кронами дерев численні ємкості з водою. Невеликі рослини на ніч можна укривати. Складність таких заходів полягає у тому, що приморозки бувають переважно вночі.
Захистити дерева від весняних приморозків може побілка штамбів, адже білий колір відбиває сонячне проміння, тим самим дещо затримуючи розпускання бруньок. Допоможе й ранньовесняне «голубе обприскування» дерев бордоською рідиною (300 г мідного купоросу та 400 г вапна розвести у 10 л води й обприскати сад). Абрикоси набудуть красивого блакитного кольору, бруньки розпустяться дещо пізніше. Таке обприскування — ще й профілактика грибних захворювань.
Павло БАУТІН.
Хмельницька область.