Цього року, за прогнозами синоптиків і народними прикметами, зима буде холодною. Така закономірність континентального клімату, в зоні якого живемо. За низької температури легко підхопити застуду. Тому слід не лише щонайтепліше одягатись, а й правильно дихати морозним повітрям.
Передусім намагайтеся робити це носом – повільно, плавно. Тож фізичні навантаження на великому морозі небажані, адже спонукають до глибокого й частого дихання для запобігання кисневому голодуванню – гіпоксії. Можна дихати й ротом, склавши губи так, щоб лишити невеликий отвір, але видихати також повільно носом.
Теплоємний прошарок може створити вовняний шарф, який закриває рот і ніс. Істотний недолік – тканина швидко стає вологою, може обмерзнути, покритися інеєм чи навіть льодом. Тому тривалий час користуватися цим способом, аби бодай трохи зігріти повітря, не варто. Тим паче невдовзі на ділянці шарфу, через яку дихають, утворюється осередок бактерій, у тому числі хвороботворних.
Не можна також дихати проти вітру, бо він стає перешкодою для спокійного дихання й зігрівання повітря носовими пазухами та губами, може спричинити бронхоспазм. Якщо ж не можна поміняти напрямок руху і вітер дме прямо в обличчя, нахиліть голову і дихайте «вниз». За бічного вітру захищайте рот долонею з того боку, звідки дме. Захистить від морозного повітря й куртка з каптуром і широким розтрубом біля обличчя. Очі від вітру можна захистити спеціальними зимовими окулярами з тканинною оправою.
Оксана МАХАНЬКОВА, лікар загальної практики.