Один із найголовніших заходів – видалити тонку зелену (нестиглу) лозу після збирання врожаю. Внаслідок цієї операції кущі отримають більше сонячного проміння, а лоза, що лишилася, достигне, матиме вже не зелений, а коричневий колір. Якщо пагін зігнути, він буде злегка потріскувати. Таку лозу й залишайте на плодоношення.
Стебла на кущах слід зв’язати в пучки рівномірно на обидва боки. Обробити 3-процентною бордоською рідиною, а якщо її немає – вапном. Викопати неглибокі рівчачки, вкласти туди пучки і пришпилити дерев’яними або металевими гачками.
Якщо осінь була суха, за 2 тижні до цього треба зробити вологозарядковий полив. Лозу в рівчачках слід вкрити руберойдом. Краї присипати землею, можна обкласти дошками чи притиснути до ґрунту шматками цегли. Старий кущ від такої процедури може зламатися. Щоб цього не сталось, лозу, старшу 2-річного віку, підв’язують похило до землі, а потім укривають. Ту, що гнеться погано, слід обгорнути папером, а зверху ще й чорною поліетиленовою плівкою, щоб не було щілин і протягів.
А що робити, коли на кущах виросли лише тоненькі пагони? Навесні, коли минуть приморозки, на кущі слід залишити 1-2 пагони, щоб він не ріс «вінком». Це дасть змогу лозі, що лишилася, вчасно достигнути і добре перезимувати. До наступного року потрібно, щоб достигли 2-4 вічка. Решту видалити. Для кращого розвитку і плодоношення на дорослому кущі щорічно слід видаляти 4/5 всієї лози. А якщо цього не зробити, то скільки вологи зайві пагони заберуть у плодоносних гілок! Запам’ятайте ще одне. Загущені кущі винограду частіше уражують хвороби. На них погано розвиваються квіткові вічка, листя не отримує належної кількості сонячного світла. В результаті знижується врожайність, а лоза не встигає вчасно дозріти й гине взимку.
Якщо лозини за вегетаційний період виросли завдовжки 2,5-3 м і завтовшки 7-10 мм (як олівець) або товщі, то їх слід обрізати на 7-10 вічок. Сильніші лозини (товщина 10-12 мм) – на 10-12 вічок. Усі слабші видалити. Середнє навантаження на 5-річний кущ – 6-8 лозин. Загальна кількість вічок повинна бути 45-55.
Дотримуйтеся цих порад, і виноградні кущі віддячать вам гронами смачних і цілющих сонячних ягід.