У фаховій літературі мені іноді траплялося поняття «бургундська суміш». Я добре знайомий із властивостями бордоської суміші, а от що таке бургундська, не знаю. Чи можна її приготувати в домашніх умовах і коли застосовувати?
Роман ГОЛОВАЩЕНКО. Тернопільська обл.
Бургундська суміш має багато спільного з добре знайомою всім бордоською рідиною. Її використовують для профілактики та лікування плодових, овочевих, ягідних, квіткових та інших культур від хвороб, зокрема грибкових. Серед них парша, моніліоз, антракноз, іржа, фітофтороз, пероноспороз, церкоспороз, борошниста роса. А готують її на основі мідного купоросу та кальцинованої соди.
Бургундська рідина має певні переваги перед бордоською. Зокрема, вона краще розчиняється, практично не створює осаду, а отже, менше забиває обприскувач. А господарі добре знають, яка з тим забиванням морока.
Для приготування 1-відсоткового розчину на 10 л води беруть 100 г мідного купоросу та розчиняють в 1 л гарячої води. В іншому посуді у 9 л води розчиняють 100 г кальцинованої соди. Потім розчин із мідним купоросом тонкою цівкою вливають, помішуючи, в содовий розчин. Сода знижує шкідливий вплив міді на рослини, не дає осаду та повністю розчиняється у воді. Для приготування 3- відсоткового розчину на 10 л води беруть по 300 г мідного купоросу та соди і готують так само.
Засіб використовують одразу після приготування, обробляють рослини пізно восени або рано навесні. Обробки проводять у безвітряну погоду, працюють у засобах індивідуального захисту. Мінімальна температура, за якої слід обробляти дерева, має бути 5 градусів. Якщо під час обробки рідина потрапляє на плоди, їх перед уживанням ретельно миють, але обприскувати треба щонайменше за 2 тижні до збирання врожаю.
То чому ж тоді бургундська суміш не така популярна? Її слабким місцем можна назвати те, шо вона менш стійка до опадів, ніж бордоська, а також менш помітна на листі. Період захисної дії усього 7–12 днів.
Цікаво! Бургундську рідину стали використовувати ще багато років тому французькі виноградарі, коли в Європі почалося промислове виробництво соди.
Тарас КОВІНЬКА.