Житлова субсидія призначається домогосподарствам за наявності різниці між розміром плати за житлово- комунальні послуги в межах соціальних норм і нормативів та розміром обов’язкового платежу, величина якого залежить від обов’язкового відсотка платежу, роз’яснюють у ПФУ.
Розмір обов’язкового відсотка платежу за житлово-комунальні послуги визначається для кожної сім’ї індивідуально і залежить виключно від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на одну особу.
Обов’язковий відсоток платежу розраховується за формулою, встановленою постановою Кабміну від 27.07.98 №1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в разі надання житлової субсидії».
Щоб визначити обов’язковий відсоток платежу, потрібно:
- обчислити середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;
- середньомісячний сукупний дохід поділити на кількість членів домогосподарства, визначити середньомісячний дохід на одну особу;
- дохід на одну особу поділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановлений на 1 січня року, з якого призначається субсидія (розмір прожиткового мінімуму на 1 січня 2023 року — 2589 грн);
- отриманий результат поділити на 2 (базовий коефіцієнт для призначення субсидії), а потім помножити на 15 відсотків.
Для розрахунку розміру обов’язкового платежу обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.
Такий підхід забезпечує принцип соціальної справедливості — що менші доходи домогосподарства, то меншим є відсоток обов’язкового платежу за житлово-комунальні послуги і, відповідно, більший розмір субсидії.