Господарі знають, що коли постійно брати від землі й нічого не давати навзамін, то через якийсь час вона перестає родити. Щоправда, й давати треба в міру, інакше можна зовсім залишитися без урожаю, якщо перенаситити, «отруїти» родючий шар ґрунту добривами. Нині саме час поповнити витрачені землею запаси живильної органіки та мінералів.
Один із популярних способів внесення добрив під перекопування восени – за типом ґрунту. Легкий (піщаний та супіщаний) ґрунт перекопувати – одне задоволення. Однак просто перекопати й розпушувати й так пухку за структурою землю недостатньо, її потрібно зробити родючою. Для цього розбийте ділянку на смуги завширшки до 80 см і завдовжки по її ширині. На першій смузі викопайте канавку глибиною у два багнети лопати, ґрунт із неї відкиньте убік. Поруч вирийте другу канавку, а землю з неї змішайте з глиною і перегноєм (відро на кв.м) і закладіть в першу канавку. Перегній можна замінити на мінеральні добрива – додайте в кожне відро глини по 70 г суперфосфату і 40 г хлористого калію. Другу канавку заповніть сумішшю перегною, глини та ґрунту з третьої канавки. І так до кінця ділянки.
Щоб знизити кислотність супіщаного ґрунту, замість перегною внесіть кісткове борошно (50 г на кв.м). Для розкислення глинистого використовуйте вапно (350 г на кв.м).
Середньоважкий (суглинистий) перекопайте на глибину 20–22 см. У процесі перевертайте шари так, щоб нижній опинявся на поверхні, а верхній – у глибині. Не боронуйте і не вирівнюйте ділянку – може утворитися щільна кірка. Під перекопування внесіть перепрілий гній (до 15 кг на кв.м) або мінеральні добрива (25 г на кв.м).
Щоб зробити землю більш рихлою, водо- і повітропроникною, крім добрив, внесіть також річковий пісок (7 кг на кв.м) та торф (5 кг на кв.м).
Тяжкий (глинистий) потрібно перекопувати до початку осінніх затяжних дощів, інакше він стане непідйомним.
Не перевертайте пласти, не розбивайте грудки. Щороку збільшуйте глибину перекопування (але не більше, ніж на 2 см) і вносьте органіку (півтора–два відра перегною на кв.м). Закладайте добрива на глибину не більше 12 см.
Щоб зробити ґрунт більш пухким, внесіть подрібнену цеглу (відро на кв.м).
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.