Восени, після закінчення вегетації та листопаду, важливе обрізування винограду, мета якого – формування куща й підготовка рослини до зими.
МОЛОДИЙ КУЩ…
Для формування міцного куща при обрізуванні необхідно залишити дві нижні гілки, що відходять у протилежні сторони (це майбутні рукави), а також один вертикально зростаючий пагін, обрізавши його на 2–3 вічка (відміряти від рівня ґрунту 2–3 вічка, а все, що вище, обрізати) – це майбутні пагони заміщення, які дадуть урожай лише за рік. Зріз повинен бути на 2–3 см вище вічка і в протилежний від нього бік, щоб під час «плачу» навесні вічко не вимокло.
…І ПЛОДОНОСНИЙ
Повністю вирізати на кільце всі пагони, що відплодоносили цього року. Пагони, що виросли до цієї осені, обрізати на 6–8 вічок – це майбутні пагони плодоношення, які наступного року дадуть урожай. Навесні з цих бруньок виросте вже 10–16 пагонів. Щоб вони краще розвивалися і швидше прокидалися, навесні при підв’язуванні на шпалері намагайтеся розвести ці лози в різні боки (горизонтально).
ЗАГОТІВЛЯ ЖИВЦІВ
Після традиційного осіннього обрізування залишаються лози, які використовують для заготівлі живців для весняного вкорінення (у лютому–березні). При цьому є правило: чим товстіша лоза, тим довшою її треба обрізати, і навпаки. Наріжте живці з однорічної лози, що визріла, довжиною приблизно 80–100 см. На шматок поліетиленової плівки рівномірно розкладіть трохи вологого моху-сфагнуму. Живці на 2–3 хв. опустіть у розчин залізного купоросу (50 г на л води), щоб вони не зопріли. Просушіть. Потім закріпіть на них бирки з назвою сорту й покладіть на мох. Згорніть плівку з її вмістом у рулон (верх нещільно закрийте для вентиляції) і зв’яжіть мотузкою. Зберігайте в погребі.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.