Перебування на війні — непросте випробування як для самих військовослужбовців, так і для їхніх рідних і близьких. Тож для допомоги їм команда ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України» на запит від Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ іще в березні започаткувала проєкт «Служба психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців», що діє зараз в межах проєкту ІСАР «Єднання» за фінансової підтримки ЄС.
Відтоді в його рамках працює і приймає запити безкоштовна багатоканальна телефонна лінія — 0 800 332 720, організована за сприяння ЗСУ, Департаменту соціального та гуманітарного забезпечення Міноборони та НГУ. Щодня, з понеділка по неділю, з 10 до 20 год. за цим номером волонтери надають консультації, супровід із соціальних питань і психологічну підтримку нашим бійцям та їхнім близьким. Питання можуть стосуватися інформації про несення служби, коли неясно, що робити, аби родич-військовий отримав відпустку чи належне медичне лікування, або куди й до кого звертатися, якщо немає зв’язку з рідним захисником чи незрозуміла ситуація з виплатами, оформленням документів тощо. Кожен запит консультанти опрацьовують індивідуально, в разі потреби беручи час на пошук рішення.
За цим самим номером можна звертатися і за психологічною підтримкою, аби успішно впоратися з різними емоційними викликами. Всі консультування відбуваються з дотриманням правил етики та поваги, конфіденційно і в тій мірі, в якій має потребу конкретна людина. Кількість звернень — необмежена, дзвінки — безкоштовні для всіх мобільних операторів.
За час роботи Служби зросла не лише кількість щоденних запитів, але й складність питань, із якими звертаються. Багато кому з дружин і матерів нема з ким розділити свої переживання, тож консультантам доводиться чути від них: «Мене зможуть зрозуміти лише ті, хто має схожий досвід, а навколо мене таких немає». За цих обставин джерелом відновлення власних сил для таких жінок можуть стати групи підтримки, які Служба проводить окремо для дружин військовослужбовців і окремо — для матерів.
Це серія зустрічей, які відбуваються на платформі Zoom раз на тиждень упродовж 2 годин. Формат зустрічей не є терапевтичним, але для створення і підтримки відповідної атмосфери та дружньої комунікації їх щоразу супроводжують два психологи. Мета такого спілкування — організувати обмін досвідом між жінками для взаємопідтримки; ознайомити їх із техніками стабілізації та самодопомоги, аби витримали тиск сьогодення; дати можливість говорити про важливе без осуду; допомогти відчути власну опору та підтримку інших, а також знайти додаткові способи налагодження комунікації в родині. Тож долучившись до таких груп, учасниці зізнаються: вже легше справляються з викликами сьогодення.
У співпраці з ГО «Інститут психології здоров’я» Служба надає підтримку й родичам тих, із ким утрачено зв’язок, якщо захисник вважається зниклим безвісти чи перебуває в полоні. Для них організовані окремі групи підтримки онлайн. Це спілкування дає змогу рідним легше пережити період невизначеності, знайти сили чекати й вірити.
Долучитися до таких груп можна, заповнивши невеличку анкету — самостійно на сайті Служби www. pidtrymka.in.ua, або за допомогою консультантів, зателефонувавши за зазначеним вище номером. Для родичів загиблих військовослужбовців створено групи підтримки по роботі з втратою. Спілкування відбувається в онлайн-форматі, а також наживо в деяких містах України. Для участі потрібно законтактувати з консультантами за тим самим номером — 0 800 332 720.
За матеріалами ГО «Громадський рух «Жіноча Сила України» підготувала Ольга ГОЙДЕНКО.