Сухі лікті, шкіра на яких лущиться, спричиняють дискомфорт, мають неестетичний вигляд. Але коли шкіра стає такою, начебто її давно не мили, набуває темного сіро-землистого відтінку, потрібно всерйоз подумати про здоров’я, адже це може бути симптомом якоїсь хвороби.
Шкіра на ліктях, як і на всіх великих суглобах, схильна до постійної деформації: вона то розтягується, то збирається у складки. Такі навантаження спричиняють її огрубіння, потовщення, виникає сухість, шорсткість, лущення, іноді розтріскування, відчуття печіння та болючість. Через особливості кровообігу відновлюється шкіра у цих місцях важко.
Звичайно, причиною такого стану може бути й постійне тертя, наприклад, коли спираєтеся ліктями об стіл, або, працюючи на городі, нахиляєтесь і ліктем упираєтеся в коліно. У такому разі доведеться відмовитися від цієї звички, і шкіра прийде в норму вже за кілька тижнів при відповідному догляді.
Іноді причиною сухості шкіри на ліктях і зміни її кольору може бути нестача жиророзчинних вітамінів, насамперед А та Е, а також групи В, С та Д. Тому важливо правильно харчуватися або прийняти курс аптечних вітамінів.
Але разом із зовнішніми чинниками причиною темних ліктів можуть бути конкретні захворювання, зокрема ендокринні. Найпоширеніше з них – гіпотиреоз, знижена функція щитоподібної залози, рідше – хронічна надниркова недостатність, хвороба Іценка-Кушинга – нейроендокринний розлад, а також цукровий діабет. Симптом «брудних» ліктів або синдром Бара ендокринолог, крім інших, визначає на огляді, мацаючи їх та коліна. Тому, помітивши, що шкіра на ліктях змінила колір, негайно звертайтеся до лікаря, щоб виявити справжню причину.
Крім ендокринних захворювань, підвищену пігментацію ліктів можуть спричинити гастрит, дуоденіт, коліт, проблеми з жовчним міхуром, грибкові ураження кишківника, нігтів, а також молочниця.
Паралельно з лікуванням, призначеним лікарем, не забувайте доглядати проблемну шкіру: використовуйте для миття м’яке мило, для відлущування ороговілих ділянок застосовуйте делікатні скраби, регулярно розм’якшуйте шкіру на ліктях за допомогою шкірки лимона, робіть маски зі сметаною. А потім змащуйте спеціальним пом’якшувальним засобом на зразок бальзаму для сухої шкіри губ і ліктів чи кремом для ніг.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.