Тирса та дрібна стружка деревних порід – цінний матеріал для саду. Але їх треба правильно застосовувати.
1. Аби використовувати тирсу та стружку як розпушувач ґрунту, їх спочатку витримують на відкритому повітрі 2–3 місяці. За цей час кілька разів купу потрібно розпушити, щоб почався процес компостування. Таку сировину використовують для внесення в землю під посадку рослин, які люблять кислий ґрунт (наприклад, під лохину – не менше відра на посадкову яму).
2. Для культур, що віддають перевагу нейтральній реакції ґрунту, тирсу та стружку складають у бурти, перестилаючи бур’янами й опалим листям, і витримують не менше чотирьох місяців, регулярно поливаючи водою з додаванням сечовини (20 г на 10 л води) або настою коров’яку (1:10). За цей час купу 2–3 рази перелопачують і обов’язково накривають щільною плівкою. Восени вносять під перекопування (від відра на 2 кв.м) одночасно з внесенням доломітового борошна (100–150 г на кв.м) або навесні, пересипаючи золою (100–200 г на кв.м). Це добре розпушує важкі ґрунти.
3. Як складову компосту тирсу використовують для першого шару компостної купи та для пересипання шарів із харчовими відходами.
4. Як мульчу тирсу і стружку можна використовувати навіть у свіжому вигляді – наприклад, на малині або ожині, але раз на 2–3 тижні таку мульчу потрібно поливати розчином настою коров’яку (1:10), кілька разів на сезон – добовим настоєм золи (літрова банка на 5 л гарячої води).
5. Ефективною є така мульча на доріжках городу, де грядки окантовані бордюром. Для цього спочатку доріжки зачищають від бур’янів, ущільнюють, посипають золою або доломітовим борошном, засипають тирсою, рясно поливають. Така мульча пригнічує бур’яни. І такими доріжками не люблять пересуватися равлики та слимаки. Оскільки тирса забирає із ґрунту азот, для його поповнення раз на місяць доріжки потрібно поливати настоєм зеленого добрива (відро на три чверті заповнити подрібненими виполотими бур’янами, додати літр готового компосту, залити водою, щоб вкрила масу, і, щодня перемішуючи, настоювати 5–7 діб, а перед застосуванням розвести водою в пропорції 1:10).
6. Мульчу з вивітреної тирси добре підсипати під кущики полуниці (суниці садової): ягоди сухі, чисті, та й слимаки не пошкоджують.