Сонячне проміння, зігріваючи нас своїм теплом, сприяє зміцненню імунітету. Але в деяких людей ультрафіолет спричиняє непередбачувану алергічну реакцію на шкірі. Поговоримо про те, що її провокує та як боротися з неприємними проявами.
ФОТОДЕРМАТИТ СПРИЧИНЯЮТЬ НЕ ЛИШЕ ЗОВНІШНІ ФАКТОРИ
– Фотодерматит чи алергія на сонце – це реакція, яка супроводжується шкірними та загальними проявами на вплив сонячного світла, – говорить Кіра КРАВЕЦЬ, дерматоонколог Bogomolets Clinic. – Самі ж сонячні промені не мають жодного алергічного компонента, який провокує дерматит.
Алергічна дія можлива при взаємодії сонячних променів із речовинами, які знаходяться на шкірі або в ній. Дерматит може бути спровокований впливом зовнішніх факторів після використання косметики, парфумерії, мазей, засобів для прання, побутової хімії. Деякі овочі та рослини можуть спричиняти чутливість до сонця, коли вступають у контакт зі шкірою. У такому разі виникають набряки, почервоніння та свербіж на поверхні шкіри рук, де залишилися краплі соку від фруктів чи овочів. Також дерматит може бути спричинений впливом внутрішніх факторів: продуктами харчування, медикаментозними засобами (найчастіше це антибіотики, транквілізатори, антидепресанти), а також захворюваннями кровоносної системи, ендокринними порушеннями.
ПРОЯВИ
Найчастіше – це почервоніння, інтенсивний свербіж шкіри та печіння, поява пухирів і лущення після перебування на сонці. Локалізуються зазвичай на руках, обличчі та тулубі. При фотодерматиті спостерігається підвищення температури, загальне нездужання. У людей з особливою чутливістю різко знижується артеріальний тиск, вони можуть непритомніти. Також імовірні бронхоспазми.
ЛІКУВАННЯ
Для терапії застосовують антигістамінні препарати з діючою речовиною дифенгідрамін або хлорфенірамін, які допоможуть зняти свербіж. Тривалість лікування становить від кількох днів до кількох тижнів. Зовнішньо використовують крем, що містить гідрокортизон, мазі з елементами ланоліну, цинку, метилурацилу, які наносять на уражені ділянки шкіри. Серед народних засобів допоможуть охолодити шкіру та зняти свербіж листя капусти, тонкі кружальця огірка чи картоплі.
Якщо спостерігаються тяжкі ураження шкіри, потрібно звернутися до фахівця, який призначить правильне лікування, а також препарати, що нормалізують функції печінки, покращують обмін речовин і регенерують шкіру. Такі препарати представлені переважно антиоксидантами, вітамінами групи В, Е та С, нікотиновою кислотою.
УНИКАЙТЕ ПРЯМИХ СОНЯЧНИХ ПРОМЕНІВ
– Дотримання певних правил допоможе мінімізувати ризики виникнення фотодерматиту. Для профілактики використовуйте сонцезахисні засоби з високим фотозахистом, бажано кожні 2 години, – радить Кіра Кравець. – А у дітей дуже слабка захисна реакція шкіри, тому малечі до трьох років взагалі категорично не рекомендується перебувати під прямим сонячним промінням. Бувайте на відкритому сонці тільки в ранкові (до 11-ї) та вечірні (після 17-ї) години. Саме в цей час ультрафіолет корисний. Не виходьте на сонце без крислатого капелюха і прикривайте відкриті ділянки тіла легкою тканиною. Не засмагайте поблизу водойм серед трав. Адже серед них можуть бути рослини, що виділяють ефірні олії, які «притягують» сонце та підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету.