Буряк виростає дрібним і несолодким, якщо росте на непідхожих йому ґрунтах. А любить він багаті на перегній, повітро та вологопроникні. Тому краще сіяти на ділянках, де минулого року вносили органіку.
Дрібними коренеплоди виростають при занадто густому посіві. У буряків насіння хоч і не дрібне, але багаторосткове, з одного може вирости кілька коренеплодів. Тому навіть у досвідчених господарів посіви можуть бути загущеними. Тож після появи сходів обов’язково треба видалити зайві паростки. Між рослинами має бути не менше 15–20 см.
Буряк краще за інші коренеплоди переносить тимчасову нестачу вологи. І все ж таки не варто випробовувати його на міцність: перерви у поливах, особливо в період зростання коренеплодів, призводять до того, що вони не досягають стандартів сорту і виходять дрібними.
Стримують розвиток і занадто часті поливи: ґрунт ущільнюється, коріння починає відчувати нестачу повітря. Найбільше сприяють покращенню смаку та солодкості своєчасні підживлення.
Перший раз буряк підживлюють на стадії 3–4 справжніх листочків (1,5 склянки настою коров’яку, ст.л. комплексного добрива на відро води, витрата на кв.м). Окремо можна підживити розчином борної кислоти (1 г), кухонної солі (чайна ложка на відро води).
Друге підживлення – за 3 тижні після першого, перед розпушуванням і поливом присипають міжряддя деревною золою або дають буряку калімагнезію (чайна ложка на відро води).
У період вегетації буряк «для солодкості» підживлюють розчином кухонної солі: ст.л. на відро води.
Як бачите, якщо за буряком правильно доглядати, то буде він і великим, і солодким.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.