Сіяти насіння овочів і квітів дуже рано, звичайно, не варто – і витягнуться, і переростуть на час висаджування у ґрунт. Але про деякі рослини варто потурбуватися вже в січні.
Скажімо, посіяти… суницю. Насіння просто розсипають по поверхні вологої землі. Зверху на ящик натягують поліетиленовий мішечок і ставлять у холодильник на 2 дні. Потім – у тепле місце, щодня провітрюючи та зволожуючи розпилювачем. За тиждень з’являються сходи, схожі на петельки. Дрібне насіння (суниці, петунії тощо) можна сіяти на сніг. Шар снігу (2 см завтовшки) ущільнюють і розсипають насіння. Танучи, сніг опускає насіння в ґрунт на потрібну глибину.
Перці. Ті, хто має опалювані теплиці, наприкінці січня – в лютому можуть посіяти насіння солодкого перцю. Наприклад, такі сорти, як Здоров’я, гібрид Гурман (помаранчевий), а також сорти Білосніжка, Ластівка, Каліфорнійське диво, Ельф. Не забудьте про декоративний червоний гострий перчик Маленьке диво. На одному невеликому (до 25 см) кущику одночасно розміщуються жовті, фіолетові, червоні перчики. До речі, цей сорт здатний прикрасити підвіконня, балкон, клумбу, квітники. Невибагливий. Тільки вирощуйте його окремо від солодкого, інакше може статися перезапилення, і той стане гострим.
Для теплиці можна також посіяти у січні–лютому баклажани, які після посіву проводять у приміщенні понад 3 місяці. Насіння сходить дуже повільно – 30–35 днів, для його проростання ґрунт повинен мати постійну температуру плюс 20 градусів. Після появи сходів має пройти ще днів 30, поки їх необхідно буде розсаджувати у фазі двох справжніх листків. Це дуже світло-, тепло- та вологолюбні рослини. Їм потрібне додаткове досвічування.
Цибуля. Досвідчені господарі примудряються обходитися без цибулі-сіянки, вирощуючи дворічну цибулю за один сезон. Для цього вже наприкінці січня – на початку лютого вони сіють насіння-чорнушку цибулі, наприклад, Штутгартен Різен або великоплідні сорти цибулі Глобо та Аілса Грейг.
Цибуля – культура довгого вегетаційного періоду. Слід знати, що насіння цибулі-чорнушки дуже тверде і від цього повільно проростає. Попередньо можна замочувати його в розчині будь-якого стимулятора коренеутворення, а потім висівати у ґрунт. Цибулю на розсаду добре вирощувати в касетах із найдрібнішими комірками, посіявши в кожну тільки по одному зернятку. Перед висадкою на постійне місце цибулеві рослини повинні бути темно-зеленими, а стебла – завтовшки з олівець, інакше велика цибулина не сформується.
У січні можна спробувати посіяти зернятко туї західної. А вже у травні висадити в ґрунт, і років через 10 вона стане справжнім деревом. На розсаду вже можна посіяти гвоздику Шабо, бегонію, пеларгонію зональну, бальзамін Уоллера, шавлію блискучу. Дуже дрібне насіння бегонії посійте по снігу, насипаному на легкий субстрат (із листової землі з піском у співвідношенні 3:1). Танучи, сніг трохи затягне насіння бегонії в субстрат.
У січні сіють також примулу, гіпсофілу, братки.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.