Інсульт відбувається через гостре порушення кровообігу головного мозку, при якому гине його ділянка. Порушення рухливості залежать від типу інсульту та ступеня ураження мозку. І вони можуть бути різними: біль, втрата чутливості та координації, повний параліч кінцівки.
Визначити тактику лікування може лише фахівець за результатами діагностики клінічної картини та з урахуванням індивідуальних особливостей вашого організму. Воно може включати: фізіо- та медикаментозну терапію, лікувальну гімнастику, масаж та інші методи усунення наслідків інсульту.
Для максимального відновлення кровообігу в кінцівках необхідно щоденно робити вдома вправи, направлені на розтягування та збільшення амплітуди рухів у суглобах.
ВПРАВИ ДЛЯ РУК
- Вихідне положення (ВП) — стоячи прямо, ноги на ширині плечей. Підняти спочатку здорову руку вперед — вдих, опустити — видих. Потім те саме повторити хворою рукою. Якщо самі не можете підняти, попросіть когось допомогти або робіть вправу, допомагаючи собі здоровою рукою.
- ВП — таке саме. Підняти спочатку здорову руку вгору — вдих, опустити — видих. Те саме повторити хворою.
- ВП — таке саме. Повільно підняти обидві руки паралельно підлозі до рівня грудей, зупинитися на секунду і так само повільно опустити їх. Слідкувати, щоб хвора рука не відставала від здорової.
- ВП — таке саме, руки притиснуті до боків. Підняти руки до рівня грудей, зупинитися на кілька секунд і повільно опустити у вихідне положення.
- ВП — таке саме. Завести руки за спину. Повільно піднімати їх якомога вище, потім повільно опустити.
- ВП — таке саме. Повільно згинати руки в ліктьових суглобах, намагаючись поставити їх на пояс, потім повільно опустити у вихідне положення.
- З’єднати пальці в замок, тримаючи руки на рівні грудей паралельно підлозі. Повільно опускати їх, тягнутися якомога нижче.
- З’єднати пальці в замок, тримаючи руки на рівні грудей паралельно підлозі. Повільно згинати кисті у зап’ястях вгору-вниз таким чином, щоб вийшли хвилеподібні рухи.
Необхідно відновлювати дрібну моторику пальців шляхом перебирання дрібних предметів, складання пазлів, крутіння кубика Рубіка, перекочування в долонях грецьких горіхів тощо впродовж години.
Крім того, підтримуйте тіло та суглоби в правильному фізіологічному положенні протягом дня. Слідкуйте, щоб уражена рука не звисала вниз, частіше змінюйте її положення. Не піднімайте важкі предмети, уникайте різких нахилів, спеки, задушливих приміщень.
Якщо тягнете ногу, треба ходити мінімум 30–40 хв. на день, добре хворою ногою переступати через перешкоди. Лягайте спати так, щоб вставати вранці на уражену ногу. Це розвиватиме її додатково.
ВПРАВИ ДЛЯ НІГ
- ВП — сидячи в ліжку, відкиньтесь на подушку. Витягніть ноги, а руками візьміться за краї ліжка. На рахунок один підніміть ліву ногу. На рахунок два плавно опустіть. На рахунок три–чотири все повторіть, тільки з правою ногою.
- ВП — таке саме. Підніміть руки, ноги витягніть. На рахунок один–два зігніть у коліні ліву ногу, руками обхопіть гомілку. Намагайтеся торкнутися коліном грудей. При цьому нахиліть голову вперед, вдихніть. На рахунок три-чотири випрямтесь, видихніть. Тепер усе повторіть із правою ногою.
- ВП — стоячи. Руки опущені донизу, вздовж тіла. На рахунок один–два сядьте. Намагайтеся не відривати п’ятки від підлоги. Трохи нахиляйте корпус уперед. Тепер відведіть руки назад, вдихніть. На рахунок три–чотири плавно встаньте, видихніть. Повторіть ще 4–6 разів. Виконуйте повільно, не робіть різких рухів.
ДЕ МОЖНА ПРОЙТИ КУРС РЕАБІЛІТАЦІЇ
- у лікарні, де пацієнту проводять лікування від інсульту;
- у спеціальному реабілітаційному центрі чи установі (стаціонарно);
- в амбулаторному реабілітаційному центрі (установі) чи приватній клініці;
- в домашніх умовах із фахівцем з реабілітації.
В Україні система реабілітації після інсульту перебуває на етапі становлення. Перелік установ, які мають контракти з Національною службою здоров’я України, наявні на її сайті за адресою: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-contracts
Для пошуку установи у вашому регіоні необхідно обрати: «Область» та/або «Місто» та «група послуг» (у нашому випадку: Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженнями нервової системи). Відкриється інтерактивна таблиця установ з їх адресами, телефонами та відображенням на мапі. Ви можете звернутися до цих установ та знайти, які з них можуть вам допомогти.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.