Коли наш живіт голосно заявляє про себе, стає ніяково. У більшості випадків лікарі вважають бурчання цілком зрозумілим і природним процесом, особливо, коли воно має епізодичний характер. Але якщо випадки частішають, є сенс звернутися по медичну допомогу.
Нормою вважається, якщо шлунок голосно вимагає їжі, коли ми голодні. Така фізіологія пов’язана з перистальтикою, тобто з роботою м’язів шлунка та кишківника. Якщо їжа не потрапляє в шлунок протягом двох годин, він посилює свою роботу: очищується, видаляючи слиз, решту їжі та непотрібні бактерії. Порожній, він скорочується та сигналізує нам голодним урчанням: «Час підкріпитися».
При переїданні шлунок розтягується, виробляється велика кількість шлункового соку, який потрапляє в кишківник. Об’єм рідини в ньому збільшується, спричиняючи дивні звуки. Але найчастіше бурчання в животі говорить про підвищене газоутворення, яке відбувається через скорочення м’язів трубки кишківника.
Газ, переходячи з одного вигину в інший, видає такі звуки. При цьому живіт збільшується й роздувається. Одна з причин підвищеного газоутворення – надлишок продуктів із великою кількістю волокон, які не перетравлюються. Це бобові (горох, соя, сочевиця, квасоля) та хрестоцвіті (всі сорти капусти: білоголова, червоноголова, цвітна, броколі, кольрабі, брюсельська, а також рукола, редиска).
Шлунок стає гучномовним, якщо поспішати під час їжі та пиття. У такому випадку в нього потрапляє більше повітря, ніж потрібно, що призводить до підвищеного газоутворення.
Якщо звуки повторюються часто й голосно, газоутворення підвищене, з’являються нудота, здуття і біль у животі, закрепи або діарея, є сенс звернутися до гастроентеролога та перевірити роботу шлунково кишкового тракту на предмет таких захворювань, як гастрит, виразкова хвороба, холецистит, панкреатит, синдром подразненого кишківника, його неповна прохідність, ентерит.
Також бурчання в животі, здуття і біль властиві людям, у яких є непереносимість молока. Внаслідок лактозної недостатності їхній організм не може правильно розщеплювати молочний цукор. У результаті він досягає прямої кишки, де ферментується бактеріями, виділяється водень, відбувається підвищене газоутворення, яке й спричиняє бурчання.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.