Римо-католики та лютерани 18 жовтня вшановують апостола та євангеліста Луку. Лука походив із сірійського міста Антіохія та був лікарем. Він належав до місцевої християнської громади, яку згодом відвідує апостол Павло, і Лука стає його учнем та супутником у місійних подорожах, що описує в книзі Діянь. Лука був зарахований до 70-ти апостолів Христа. І за переданнями, саме він першим написав фарбами образ Пресвятої Богородиці, поклавши початок іконографії.
Православні та греко-католики 19 жовтня вшановують апостола Фому. Його часто називають невіруючим, бо не повірив, що Христос воскрес, перш ніж особисто Його не побачив. Та з іншого боку, проповідуючи, Фома дійшов до самої Індії, розповсюджуючи християнство в найбільш далеких куточках світу.
Буддисти 20 жовтня святкують два свята — Паварана та Катіна. Обидва знаменують завершення сезону дощів. Усі, хто вступив до монашої спільноти на сезон дощів, повертаються до світського життя. На Паварану, або свято Вогнів, традиційно з опівночі запалюють свічки та лампи, освітлюючи будинки та цілі вулиці. З другим святом пов’язаний обряд дарування одягу, їжі та усіляких подарунків монахам, які живуть лише на пожертви мирян.
Римо-католики 22 жовтня згадують святого Івана Павла ІІ. Кароль Войтила, його світське ім’я, ставши Папою в 1978 р., почав розбудовувати діалог із православними, протестантами, мусульманами та юдеями. Іван Павло увійшов в історію як один із найбільших Пап-реформаторів та захисників прав людини, брав участь у вирішенні міжнародних конфліктів. Коли в 2001 р. відвідував Україну, відправив у Києві месу українською мовою та вшанував жертв комуністичних і нацистських режимів.
Православні та греко-католики 22 жовтня вшановують Якова Алфеєва, одного з 12-ти апостолів. Він знаний як Алфеїв за іменем батька Алфея, хоча подекуди його ще називають Меншим, на противагу іншому апостолу Якову, званому Великим. Бува, їх плутають, тож авторство Літургії святого Якова приписують то одному, то іншому. Яків проповідував в Едесі, Газі та був розіп’ятий у лівійській Мармариці.
Вірменська Церква 24 жовтня відзначає Віднайдення Животворного Древа Христа Господнього, коли імператриця Олена в 326 р. на Голгофі знайшла Хрест, на якому був розіп’ятий Христос.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.