Люди роками живуть з нежитем, не звертаючи на це особливої уваги. Проте риніт – це запалення слизової оболонки носа, яке, як і будь-яке інше запалення, призводить до патологічних змін. У постійного нежитю є причини, які слід усунути.
Перша – інфекційна. Якщо людина має хронічне запалення – риніт, або хронічне запалення пазух – синусит, це спричиняє запалення тканин, постійно тече з носа. Із часом запалення переходить у хронічну форму, уражаючи всі шари слизової оболонки, а в деяких випадках зачіпаючи кісткові стінки носа. Виділення зазвичай жовтуваті, більш густі, в гострий період стають зеленуватими. Хронічний риніт вимагає уваги отоларинголога. Його лікують антибіотиками і промиванням, яке видаляє алергени та патогени, нормалізує стан слизової оболонки носа.
Друга причина – алергічний нежить, який проявляється в сезон алергії чханням, закладеністю носа, виділення з нього – як водичка. Нежить виникає зазвичай у пору цвітіння. Може він бути і на їжу. Помітити нежить можна шляхом виключення алергену, коли зникає що-небудь, і людині стає краще. Лікар може підтвердити здогадку, зробивши простий аналіз крові на імуноглобулін Е. Якщо він підвищений, то, швидше за все, це саме алергічний риніт. Лікується за допомогою того ж промивання носа і препаратів, які зменшують запальний процес. Це антигістамінні засоби або стероїдні спреї в ніс.
Третя причина – вазомоторний риніт, який на відміну від алергічного або звичайного нежитю завдає незручностей хворому не стільки слизом, який постійно тече з носа, як його закладеністю і труднощами з диханням. У ролі пускового механізму можуть виступати перепади температури повітря, занадто вологе або, навпаки, дуже сухе повітря, прохолодна погода, стрес, емоційний сплеск. Вазомоторний риніт може розвинутися у відповідь на застосування деяких ліків (бетаблокаторів для зниження артеріального тиску, нестероїдних протизапальних засобів).
А найчастіша причина хвороби – це зловживання судинними краплями в ніс. Постійне їх використання веде до атрофії слизової та появи залежності від крапель. Такі краплі зменшують кровообіг, і слизова, яка повинна давати кровотік перегородці, поступово виснажується і зникає. Потім зникає і перегородка, яка підтримує форму носа, і може утворитися перфорація, тобто дірка в носі. Внаслідок атрофії слизової судини лопаються, і виділення з носа можуть бути з кров’ю. При відсутності перегородки ніс починає викривлятися. Вийти з цього стану допоможе промивання фізрозчином протягом двох тижнів 2–3 рази на день. За цей час слизова почне відновлюватися, буде повертатися кровотік, відкриється дихання. Якщо протягом цього часу буде важко впоратися з нежитем, потрібно застосовувати гормональні краплі або таблетки. Їх потрібно приймати двічі на день протягом 6 днів за умови, що немає протипоказань – гіпертонічного кризу, вагітності, і це не маленька дитина. Класичні симптоми вазомоторного риніту допоможе зняти препарат «Атровент» з активною речовиною іпратропіум бромід. Але він працює тільки за наявності симптомів.
Вазомоторний риніт лікується припалюванням рідким азотом і методом радіохвильової коагуляції нерва в носі, який знаходиться під середньою раковиною і провокує захворювання.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.