Хости дуже невибагливі. А завдяки широкому розмаїттю видів та тривалій декоративності вони є окрасою будь-якого квітника. Однак існує ряд умов, які потрібно враховувати, вирощуючи хосту.
ПЕРЕДУСІМ – ЗАТІНОК
На сонці листочки хости дуже швидко згоряють. До кінця літа кущі можуть обгоріти повністю. І не факт, що проростуть наступного року. Широке листя хости в спекотні дні випаровує велику кількість води, тож вона потребує ще й достатнього зволоження. Тому навіть переливи їй не страшні. Якщо на вашій ділянці є затінена водойма – її береги просто ідеальне місце для хост.
Важливо, щоб при поливі краплі води не потрапляли на листя та не спричиняли на ньому опіки. Відтак поливайте під корінь, краще вранці або ввечері. Якщо листя дрібніє, жовтіє, у нього темніють кінчики, це може свідчити саме про нестачу вологи. А щоб вона довше зберігалась біля коренів, ділянку навколо хости можна замульчувати. Також вона дуже не любить тісноти. Її розлогим кущам із лапатим листям потрібен простір, а в тісноті хворіє.
ХОЧ І РІДКО, ТА ХВОРІЄ
Пожовтіння можуть спричиняти й деякі хвороби, хоча хворіє рослина рідко. Варто згадати грибкове захворювання філостикоз, що проявляється крупними плямами на листі, які зливаються між собою, а потім – білим чи жовтим нальотом. Плями розтріскуються та випадають, хворий кущ усихає. Уражені ділянки бажано швидко обрізати та обробити хости протигрибковими препаратами – фунгіцидами (мідний купорос, ХОМ, колоїдна сірка, Стробі та ін.).
Найсприятливіші умови для розвитку філостикозу – висока вологість і тепло. Аби не допустити розповсюдження грибка, як уже згадувалось, при посадці треба дотримуватись дистанції між рослинами.
Причиною пожовтіння листя може бути також коренева гниль. Ріст рослини призупиняється, при цьому листочки від країв до центру жовтіють та гинуть. При появі симптомів недуги кущ обережно викопують, корені зачищають від гнилі до здорової тканини, підсушують, а потім висаджують на карантин подалі від інших рослин.
Вірусні хвороби, зокрема так званий вірус Х (HVX), також можуть спричинити пожовтіння. Позбутися цього вірусу, що, бува, не проявляється кілька років, неможливо. Уражене листя деформується, зморщується, з’являються жовті плями, рослини починають в’янути, уповільнюється ріст, згодом гинуть.
Виявили вірус відносно нещодавно. Передається він через сік, що потрапляє на інструмент, або навіть через руки людини, яка працює з хворою рослиною. Визначити такий діагноз непросто, але вкрай важливо. Адже такі хости потрібно обов’язково викопати та знищити. Інструмент, яким працювали, та ділянку, де росла хоста, дезінфікувати. А на тому місці певний час нічого не висаджувати. Якщо ви придбали нову хосту, бажано перевірити її на наявність вірусу. А для цього спочатку висаджують окремо та певний час спостерігають за нею.
До речі, причиною пожовтіння листя може бути і неправильне підживлення. Зокрема, надмір азотних добрив. Важливо також раз на кілька років розділяти кущі.
Порада: листя хост використовують для букетів.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА.