Про цінність зеленого добрива скільки всього писано-переписано! Найціннішим його компонентом найчастіше називають кропиву. А мені прикро, що майже ніколи не згадують таку цінну рослину, як живокіст. Та й взагалі про неї мало хто знає. Тож як вчителька біології, котра добре знається і дуже любить рослини, хочу розповісти про неї детальніше. Адже росте живокіст скрізь: на городах, луках, у лісах.
Ця рослина поліпшує структуру ґрунту. Її корені сягають у довжину до 1,5 м і більше. Відтак розпушує ґрунт і насичує його киснем. А розкладаючись, ще й підживлює. I ще завдяки довгому корінню живокіст дістає глибоко із землі поживні речовини. Підв’ялена біомаса живокосту за своїм складом близька до коров’ячого гною і нічим не поступається курячому посліду. Ба більше: за вмістом калію значно його перевищує і є абсолютним чемпіоном серед іншої органіки! Відтак особливо корисний для рослин, що потребують високого вмісту цього елементу: помідорів, огірків, квасолі та інших. Крім того, збагачує ґрунт азотом і фосфором. Також багатий на білок.
ЯК ПРИГОТУВАТИ ПОЖИВУ
1 варіант: заповнюємо наполовину відро зеленою масою та повністю заливаємо водою. Витримуємо 3–4 дні, а потім розбавляємо водою 1:4.
2 варіант: подрібнити 1 кг свіжої трави живокосту та залити 10 л води. Ємність виставити на сонці, прикрити кришкою з отворами для доступу кисню. Щодня масу перемішують дерев’яним держаком. Через 7–8 днів готова. Рослинні залишки використовують як мульчу або додають до компосту.
Із живокосту виходить чудова мульча. При мульчуванні та загортанні у ґрунт він чудово перегниває. А відтак і вологу зберігає, і підживлює. Також є цінним компонентом компостної купи.
Утім, і сам живокіст любить родючі сонячні ділянки, але витримує і затінок. Цікаво, що зовні він нагадує бораго (огіркову траву). Та й при розтиранні листя має слабкий огірковий запах. До речі, квіти живокосту приваблюють на ділянку бджіл і метеликів.
Розмножити рослину можна кореневими живцями. Та й сама розростається дуже швидко і, як той агресор, швидко захоплює довколишній простір. Також її легко розмножити з насіння, яке висівають навесні або восени. Дехто вирощує живокіст на окремій грядці та періодично скошує. За літо можна робити 4–5 укосів.
До речі, назву «живокіст» рослина отримала недаремно. У народній медицині її використовують при переломі кісток. Та й латинська назва «Symphytum» означає «той, що зростається». З нього готують компреси, ванни, настоянки на спирті та мазі, що застосовують при лікуванні ран, захворюваннях шкіри, забиттях. Полоскання відваром живокосту ротової порожнини помічне при пародонтозі.
Людмила ШПОРЦЕВА. Харківська обл.