Зливи та блискавки з громом стали звичними за останній час. Добре за ними спостерігати з вікна свого будинку. Адже це природне явище — одне з найнебезпечніших для людини. Але що робити, якщо гроза спіткала на вулиці, дачі, в лісі? Виконання простих правил вбереже вас від блискавки.
Якщо під час грози ви перебуваєте в заміському будинку, закрийте двері та вікна, щоб не було протягів, вимкніть телевізор, усі електроприлади й засоби зв’язку: ноутбук, мобільний телефон. Не стійте біля вікна або на горищі, а також поруч із масивними металевими предметами.
На вулиці в першу чергу треба знайти укриття, але не окремий об’єкт. Не можна перебувати на відкритій місцевості, поблизу металевих споруд, ліній електропередач. Не торкайтеся всього мокрого, залізного, електричного.
Зніміть із себе металеві прикраси і сховайте в сумку. Не користуйтеся парасолею, вона притягує електричний заряд.
Опинившись на пляжі або риболовлі, негайно змотуйте вудки й залишайте водойму. Тримайтеся від води та берега якомога далі.
Якщо їдете в машині, не залишайте її, закрийте вікна і вимкніть радіоприймач, стільниковий телефон і GPS-навігатор. Не слід торкатися ручок дверей та інших металевих деталей. На велосипеді та мотоциклі їздити в грозу небезпечно. Необхідно зупинитися і залишити транспорт на відстані 30 м від себе.
У лісі блискавка практично завжди б’є в конкретне дерево і ніколи — в землю, за винятком галявин. Адже дерева є природними громовідводами. Тому краще сховатися між низькорослими деревами й чагарниками з густими кронами подалі від високих дерев і пересидіти грозу в ямі або іншому заглибленні землі навпочіпки.
А ось перебуваючи в полі, під самотнім деревом краще не стояти. За перших ознак наближення грози треба якомога швидше піти в бік надійного найближчого укриття — ліс, село. Якщо добігти до нього так і не встигли, присядьте якомога нижче, переміщатися, особливо йти, розпрямившись, під час грози в полі не можна. Коли гроза в самому розпалі — ляжте на землю і лежіть тихо й нерухомо.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.