Цьогорічна весна була вологою. Це, звісно, добре для росту рослин. Однак сприяє й поширенню грибкових хвороб. Фітофтора, борошниста роса, плямистості, гнилі, фузаріоз, пероноспороз, іржа — перелік цих напастей, які так сильно дошкуляють господарям, можна продовжувати. Окрім високої вологості, появі грибкових хвороб сприяє також тепла погода, загущені посадки, надмір деяких видів добрив тощо. Боротися з ними допомагають протигрибкові препарати (фунгіциди). Аби їх дія була ефективною, важливо правильно обирати препарат.
ЗАХИСНІ І ЛІКУВАЛЬНІ
Отже, що потрібно знати про фунгіциди? Класифікувати їх можна за кількома групами. Зокрема, всі вони діляться на захисні (профілактичні) та лікувальні. Перші застосовують для профілактики захворювань здорових культур (обробки насіння, цибулин, розсади, посівів, а також ґрунту). Другі — для лікування після виявлення ознак хвороб.
СИСТЕМНІ ТА КОНТАКТНІ
Системні (Скор, Топаз та інші), потрапляючи на рослину, проникають усередину неї і по судинах доходять до коріння. Таким чином захищають усю рослину і новий приріст також, незалежно від того, на яку частину їх нанесли. Великою їх перевагою є те, що швидко поглинаються рослиною та ефективні, навіть якщо незабаром після обробки піде дощ. Мають тривалий термін дії. Обробляють ними рідше, ніж контактними. Системними препаратами обробляють як наземну частину рослини, так і ґрунт.
А от контактні, або локальні, фунгіциди діють лише на те місце, куди їх нанесли. Збудник гине при безпосередньому контакті з препаратом. Мають нетривалий термін дії. Натомість не накопичуються у рослинах. Якщо незабаром після обробки почнуться опади, ефекту не буде. До таких, зокрема, належать мідний і залізний купорос. Щоправда, є комбіновані препарати широкого спектру дії, що чинять і контактну, і системну дію (Оксихом та інші). Також у продажу є препарати комплексної дії, які містять ще й мікро- та макроелементи, вітаміни (біопрепарат Фітохелп+прилипач тощо).
ХІМІЧНІ Й БІОЛОГІЧНІ
Перші — високоефективні та помічні навіть при лікуванні запущених хвороб. Однак токсичні. Другі (Ефект та інші) містять корисні для рослин бактерії, що згубні для патогенної флори. Вони низькотоксичні, тому їх можна застосовувати протягом усього періоду вегетації.
СПОСОБИ ЗАСТОСУВАННЯ
Протруювання. Перед посівом у ґрунт фунгіцидом обробляють насіння: замочують у розведеному водою препараті або обпудрюють його сухим порошком. Оброблений насінний матеріал має більш сприятливі умови для проростання та дає здоровий урожай.
Обприскування. Розчином препарату обприскують наземні частини рослин.
Внесення у ґрунт. Цей спосіб запобігає розмноженню патогенних грибів у ґрунті. Застосовують під час перекопування або шляхом поливу розведеним у воді препаратом. Такі заходи особливо важливі в теплицях, де земля з часом накопичує велику кількість патогенних організмів. Але дезінфікують ґрунт і біологічними методами, наприклад, посівом гірчиці.
Важливо правильно обрати день. Це має бути ранок або вечір, без опадів, вітру та яскравих променів сонця. Працювати потрібно у засобах індивідуального захисту. Важливо чітко дотримуватись інструкції, особливо при роботі з хімічними препаратами, а також дозування та терміну очікування. Вживати у їжу та переробляти плоди оброблених дерев можна лише чітко після завершення рекомендованого часу.
Зберігають препарати подалі від продуктів, у сухому темному місці в герметичній упаковці. Готові фунгіциди використовують одразу. Якщо немає потреби обробляти ґрунт, намагаються обприскувати тільки рослини, а не землю. Важливо не допускати потрапляння фунгіцидів у водойми.
ПОШИРЕНІ ПРЕПАРАТИ
Скор — системний препарат, використовується як у профілактичних цілях, так і для лікування. Через 2 год. після обприскування проникає у тканини рослини. Не змивається дощем та найбільш ефективний при температурі повітря від 15 до 25 градусів. Застосовується проти парші, борошнистої роси, кучерявості листя, фітофторозу, оїдіуму тощо.
Хом (хлорокис міді) — контактний препарат, має профілактичну та лікувальну дію. Рекомендується для обробок у період вегетації. Захищає від бурої плямистості, фітоспорозу, альтернаріозу, антракнозу, парші, несправжньої борошнистої роси тощо. Застосовується вже близько 100 років.
Брунька — контактний кількакомпонентний інсектоакарицид та фунгіцид. Діє як лікувальний та профілактичний засіб від хвороб, шкідників і грибів. Має тривалий період активності.
Підготувала Лідія ГЕРАЩЕНКО.