Цибулини тюльпанів, викопані у червні, зберігають за плюсової температури 23–25 градусів, але не на сонці, а в сухому, затіненому, добре провітрюваному місці, розповідає квітникарка з великим стажем Валентина ГАЛКОВСЬКА, з котрою ми поспілкувалися на цю тему. До того ж важливо підтримувати температуру стабільною.
Низькі в цей період гальмуватимуть формування квіткових бруньок, тому жодних погребів! Водночас і за високої температури (+30 градусів і вище) квіткові бруньки руйнуються, і рослини наступного року можуть не зацвісти.
Викопує цибулини квітникарка тоді, коли листя пожовтіє на дві третини. А щоб остаточно пересвідчитись, що час викопування настав, роблять ще й так: обгортають стебло навколо пальця, і якщо легко гнеться, пора. Чому так важливо визначити цей строк правильно? Бо це означає, що цибулина вже достигла, накопичила достатню кількість поживних речовин, сформувала захисну оболонку та добре захищена від можливих хвороб.
Викопані цибулини очищує від землі та перебирає. Хворі одразу вибраковує. Такі, що мають механічні пошкодження, – також, бо через них відбувається зараження грибком. Пані Валентина каже: корисно перед закладанням на зберігання продезінфікувати цибулини 30–40 хв. у розчині марганцівки. Для надійності можна ще й зробити «ванни» з протигрибкового препарату. Потім просушує у затінку протягом тижня. Важливо у процесі підготовки цибулин не пошкодити їх захисну оболонку! Особливу увагу приділяє великим, адже саме вони наступного сезону дадуть найкращий цвіт. Це так звані цибулини класу «екстра» – діаметром понад 4 см.
Пані Валентина розповідає: одна її знайома, яка професійно займалась тюльпанами, кожну цибулинку ще й окремо обмотувала газетою. Це допомагає підтримувати необхідний рівень вологи, постійну температуру та не дає можливим хворобам розповсюдитись на інші цибулини. Але така процедура займає багато часу. На зберігання цибулини поміщає у перфоровану картонну або дерев’яну коробку. Згодяться й пластикові ящики з решітчастим дном чи плетені кошики. У таких ємкостях цибулини також добре зберігаються. Або ж їх ще поміщають у полотняні мішечки. Через місяць після зберігання температуру потрібно поступово знижувати і довести до 15 градусів. Так цибулини почнуть звикати до зимівлі. Крім того, поступове охолодження повітря в цей період стимулює цибулини до закладання бутонів. Якщо ж знехтувати цим прийомом, порушення температурного режиму може спричинити утворення так званих «сліпих» бутонів, які не зацвітуть наступного сезону.
Періодично квітникарка цибулини перебирає, щоб вчасно виявити ті, що почали псуватись. Висаджувати у ґрунт починає з середини вересня, залежно від погодних умов.
А от у погребі тримати цибулини потрібно взимку, якщо є потреба зберегти їх до весни. Тоді вони не проростуть. Низькі температури у цей час цибулинам не зашкодять, адже квіткові бруньки сформувались ще влітку. Для зберігання можна скористатись і холодильником.
Щодо того, чи потрібно пересипати цибулини тирсою, то це також роблять під час зимового зберігання, щоб вона вбирала зайву вологу, і цибулини не загнили.
МОЖЕ, ВЗАГАЛІ НЕ ВИКОПУВАТИ…
Дуже велика спокуса взагалі не викопувати цибулини тюльпанів, мовляв, все одно зацвітуть наступного року. Пані Валентина пояснює: у землі цибулини часто уражуються гризунами. А крім того, якщо рослина довго росте на одному місці, земля навколо неї ущільнюється, виснажується, цибулини розростаються і їм стає тісно, вони заглиблюються. Внаслідок цього квіти з часом дрібнішають або й взагалі цвітіння припиняється. Тож обирати вам.